Εθνική Ομάδα U16: Δεν άντεξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και… “λύγισε” από την Γαλλία!

2019-08-11T16:08:30+00:00 2019-08-11T16:08:30+00:00.

11/Aug/19 16:08

Με ήττα αποχαιρέτισε την φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ούντινε, η Εθνική Ομάδα U16 αφού λόγω ενός κακού αμυντικά τέταρτου δεκαλέπτου, έχασε από την Γαλλία με 59-54.

Στο πρώτο μέρος, η αναμέτρηση ήταν πολύ σκληρή με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν με ευκολία, κάτι που βοήθησε την Εθνική μας να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 25-19.

Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα αφού το “γαλανόλευκο” προβάδισμα διατηρήθηκε (38-32) και η Γαλλία είχε μεγάλα επιθετικά προβλήματα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι “τρικολόρ” αντέδρασαν και βρίσκοντας για πρώτη φορά επιθετικό ρυθμό και εύκολα καλάθια, γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 51-47 1:35 πριν το φινάλε.

Η Εθνική μας Ομάδα “ξύπνησε” και με σερί 5-0, προηγήθηκε και πάλι με 52-51, όμως στο τέλος “λύγισε” από τους Γάλλους που με επιμέρους σκορ 8-2 πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη με 59-54, πετυχαίνοντας συνολικά στην τέταρτη περίοδο 27 πόντους!

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ήταν, ο Μπαζίνας με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Μαντζούκας με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Μερμίγκης με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από τους νικητές Γάλλους ξεχώρισαν, ο Γιόχαν Τραορέ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο και ο Αρμέλ Τραορέ με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59

Πλέον η φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ του Ούντινε ολοκληρώθηκε, με την Εθνική μας να έχει ρεκόρ 1 νίκη και 2 ήττες και να περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στους “16”, που θα είναι μία εκ των Λιθουανία ή Σλοβενία.