Εθνική Ομάδα U16: Σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Λιθουανία και τώρα… προημιτελικά!

2019-08-13T20:32:04+00:00 2019-08-13T20:38:03+00:00.

13/Aug/19 20:32

Η Εθνική Ομάδα U16 ήταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο του νοκ-άουτ αγώνα, κόντρα στην Λιθουανία και πήρε σπουδαία πρόκριση με 67-56, στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ούντινε.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στο πρώτο μέρος δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο με καλή επιθετική λειτουργία και άμυνα από… γρανίτη πήγε την νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον μετά την μεγάλη νίκη-πρόκριση, η Εθνική μας Ομάδα θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά (14/8) τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Λετονία, με στόχο φυσικά την νίκη και μία θέση στα ημιτελικά και στην “ζώνη” των μεταλλίων.

Το παιχνίδι

Πολύ κλειστό και σε αργό ρυθμό ήταν το νοκ-άουτ ματς από το πρώτο μέρος, με την Εθνική μας πάντως να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και την Λιθουανία να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 27-25.

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα “ξέσπασε” επιθετικά και με επιμέρους 12-5, γύρισε το σκορ και προηγήθηκε με 37-32 (στο 25′). Τελικά με συνολικό επιμέρους σκορ 25-13, η Εθνική απέκτησε σημαντικότατο προβάδισμα 10 πόντων (60-50) και ήταν το φαβορί για την πρόκριση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι διεθνείς μας μπήκαν συγκεντρωμένοι και διατηρούσαν σε διψήφια επίπεδα την διαφορά (58-44 στο 34′) και έδειχναν πως ήταν “αγκαλιά” με την σπουδαία νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε, η Ελλάδα ήταν προηγούμενη με 64-56 και μία… “ανάσα” από την πρόκριση. Τελικά οι διεθνείς μας, πανηγύρισαν την νίκη με 67-56 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ του Ούντινε!

Κορυφαίοι της Εθνικής μας ήταν, ο εξαιρετικός Μαντζούκας με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ο Οικονομόπουλος με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπαζίνας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά, προσπάθησαν ο Μπαλτσουσάιτις με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Μπούτκους με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-25, 50-60, 56-67