Ηρακλής – Κέρμεντ 94-76: Ξεκίνημα με το δεξί για τον “Γηραιό” (video)

2021-01-26T16:53:23+00:00 2021-01-26T19:34:10+00:00.

26/Jan/21 16:53

Ο Ηρακλής πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στην Κέρμεντ (94-76), ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο την παρουσία του στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε την παρουσία του στους ομίλους του FIBA Europe Cup, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν της Κορμέντ με 94-76.

Ο Γηραιός, στο πρώτο του αγώνα στο παράθυρο του Ντεν Μπος της Ολλανδίας, ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος το αφεντικό της αναμέτρησης, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Επόμενο ματς θα είναι αυτό κόντρα στην Ρέτσιο Εμίλια (27/1, 22:00), η οποία στο άλλο ματς του ομίλου, πήρε τη νίκη κόντρα στη Μονς, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κορυφή του πρώτου ομίλου.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ της περιόδου να είναι 24-19. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, όμως οι αντίπαλοί τους δεν τους επέτρεψαν να ανεβάσουν την διαφορά σε μεγάλα επίπεδα, όπως δείχνει και το 50-42 του ημιχρόνου.

Η Κορμέντ μείωσε σε 50-44 (21′), όμως ο Ηρακλής ανέβασε την διαφορά άμεσα στους 13 (57-44, 23′), με τα πάντα να παίρνουν πλέον το δρόμο τους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-60, ενώ η τέταρτη ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ηρακλή να επικρατεί εν τέλει με 94-76.

Πού κρίθηκε:

Ο Ηρακλής ήταν συνολικά ανώτερος της αντιπάλου του, όμως το 7-0 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο κλειδί, καθώς έκτοτε τα πάντα πήραν τον δρόμο τους.

Παίκτης κλειδί:

Ο Χάνλαν είχε 23 πόντους για τους νικητές, ενώ 15 πρόσθεσε ο Σαγκς και 11 ο Τσαϊρέλης.

Δεκάλεπτα: 24-19, 50-42, 72-60, 94-76.

Στέργιος Καλύβας: ”Σημαντικό να κάνουμε μία νίκη στην Ευρώπη”

kalivas

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηρακλή:

«Ήταν για εμάς σημαντικό να κάνει η Ομάδα μας μια Ευρωπαϊκή νίκη ξανά, καθώς έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία. Καλούμαστε να διαχειριστούμε ένα ευρωπαϊκό τουρνουά και την ένταξη δύο νέων παικτών στο rotation, όπως και επίσης ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχή εκτός παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Θεωρώ ότι σήμερα οι παίκτες έδειξαν ένα καλύτερο πρόσωπο απ’ ό,τι στο τελευταίο παιχνίδι και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την εμφάνιση. Συνεχίζουμε όμως, καθώς αύριο μας περιμένει ακόμη ένας δύσκολος αγώνας, ακόμη πιο δύσκολος ίσως, και εκεί θα πρέπει να ανταποκριθούμε ξανά.

Ζητούμενο ήταν μην αφήσουμε την Κέρμεντ να σκοράρει, κάτι που κάνει με υψηλά ποσοστά αν την αφήσεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγαμε και τόσο καλά εκεί. Θέλαμε να τους κρατήσουμε χαμηλά, κάτι που δεν πετύχαμε όσο θα θέλαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο τους πιέσαμε περισσότερο και έτσι πήραμε διαφορά που διαχειριστήκαμε καλά με την εμπειρία μας.

Είναι πολύ σημαντικό να εντάξουμε τους δύο νέους παίκτες όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στην ομάδα μας. Σίγουρα θέλουν χρόνο τον οποίο εμείς δεν έχουμε αλλά έχουν την ποιότητα και την εμπειρία να ανταποκριθούν, κάτι που περιμένουμε»