Ρέτζιο Εμίλια – Ηρακλής 74-78: ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη και πρόκριση στους “16”!

2021-01-27T23:12:16+00:00 2021-01-27T23:15:57+00:00.

27/Jan/21 23:12

Ο Ηρακλής, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, πήρε τη νίκη απέναντι στη Ρέτζιο Εμίλια με 78-74 και μαζί την πρόκριση στους “16” του FIBA Europe Cup.

Την παρουσία του στους “16” του FIBA Europe Cup εξασφάλισε ο Ηρακλής, επικρατώντας μετά από ένα τρομερό ματς της Ρέτζιο Εμίλια με 78-74.

Ο Ηρακλής πλέον είναι στο 2-0 και δεδομένου ότι οι δύο πρώτοι του ομίλου προκρίνονται, οι Θεσσαλονικείς είναι ήδη στην επόμενη φάση, ενώ με νίκη επί της βελγικής Μονς θα εξασφαλίσουν την πρωτιά στο “παράθυρο” της Ολλανδίας.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τις ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ, όπως δείχνει και το σκορ του δεκαλέπτου (18-16). Οι Θεσσαλονικείς είδαν τη Ρέτζιο Εμίλια να ξεφεύγει με επτά στο 17′ (38-31) και να κλείνει το ημίχρονο στο 46-38, όμως με όπλο την άμυνα επέστρεψε και μείωσε στο 64-58 του 30′, με τα πάντα να κρίνονται στο τέλος.

Ο Ηρακλής συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και με καλάθι του Χάνλαν πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, με 72-73 στο 38′. Οι βολές του Καββαδά στα 24” (1/2) και του Ενετσιόνια στα 14” (2/2) έδωσαν “αέρα” στον Γηραιό και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Θεσσαλονικείς νικητές με 74-78.

Πού κρίθηκε:

Οι βολές του Ηρακλή στο τέλος έκαναν την διαφορά, ενώ και η άμυνα στην τέταρτη περίοδο, όπου οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα επιμέρους 10-20, ήταν κομβικής σημασίας.

Παίκτης κλειδί:

Ο Καββαδάς με 17 πόντους και ο Χάνλαν με 18 ήταν οι κορυφαίοι του Γηραιού.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 46-38, 64-58, 74-78.
Ρέτζιο Εμίλια (Μαρτίνο): Μπόστιτς 23, Κάντι 14, Κόπονεν 9, Σάτον 5, Τέιλορ 15, Ρόσι 6, Μπονατσίνι, Ντιούφ 2, Τζιανίνι, Κίζλινκ.
Ηρακλής (Καλύβας): Μπόουλιν 9 (4ασ.), Ενετσιόνια 8 (5ρ.), Χάνλαν 18 (8/13 σουτ, 6ρ.), Σχίζας 2, Σαγκς 8, Γκιουζέλης, Χάτσερ 9, Καββαδάς 17 (8/13δ, 8ρ.), Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 4.