Ηρακλής: Στην παράταση η αήττητη πρόκριση στους “16” του FIBA Europe Cup (Video)

2021-01-29T14:35:36+00:00 2021-01-29T16:27:33+00:00.

29/Jan/21 14:35

Ο Ηρακλής επικράτησε με 79-75 της Μονς Ενό στην παράταση και πέρασε αήττητος στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup, κάνοντας το 3/3 στη “φούσκα” του Ντεν Μπος…

Ο Ηρακλής πήγε μόνος του να ρίξει την καρδάρα με το γάλα στην κανονική περίοδο καθώς 43” πριν το τέλος προηγήθηκε με 65-61, αλλά δέχτηκε τρίποντο και στην αμέσως επόμενη κατοχή του, ο Χάνλαν έχασε την μπάλα από τον Αρίκ Σμιθ που 4” πριν το τέλος έβαλε μπροστά τη βελγική ομάδα.

Ο Χάνλαν όμως εξιλεώθηκε κατά το… ήμισυ αφού κέρδισε φάουλ στην επίθεση του Ηρακλή και με 1/2 βολές ισοφάρισε το παιχνίδι και το έστειλε στην παράταση (66-66).

Εκεί ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω στο σκορ με 69-68, αλλά απάντησε αμέσως με ένα 5-0 (73-69) και 78-73 χάρη στους Χάνλαν, Σαγκς και Καββαδά, “καθαρίζοντας τη νίκη με 79-75.

O Χάνλαν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ηρακλή με 22 πόντους παρότι παραλίγο να αποδειχτεί… μοιραίος, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε ο Βασίλης Καββαδάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 21-15, 13-26, 21-14 , 9-13 (75-79)

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ

ΜΟΝΣ ΕΝΟ

Στέργιος Καλύβας: ”Αφιερωμένες στον κόσμο του Ηρακλή οι νίκες”

kalivas

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηρακλή:

«Ήταν ένα τουρνουά που είχαμε ως στόχο το καλύτερο δυνατό και το καταφέραμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες που υπερέβαλαν εαυτό καθώς παίξαμε τέσσερα απαιτητικά ματς σε επτά ημέρες, με αλλαγές, τραυματισμούς και ταξίδια. Αφιερώνουμε τις νίκες στον κόσμο της ομάδας μας που μας στηρίζει και συνεχίζουμε. Κάναμε δυο νίκες με δυο πολύ καλές ομάδες, με ανατροπές στο σκορ και διακυμάνσεις, που μας δυναμώνουν για τη συνέχεια.

Όλοι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν σε αυτά τα συνεχόμενα παιχνίδια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και οι δυο αγώνες ήταν σκληρά παιχνίδια και κρίθηκαν στο τέλος και είμαστε ευχαριστημένοι με τον τρόπο που ανταποκρίθηκε η ομάδα σε αυτό. Στρέφουμε την προσοχή μας πλέον στους αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος και του κυπέλλου, όπου πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό. Και πάλι συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, η πρώτη θέση χωρίς ήττα τους ανήκει».