Ηρακλής: Πέταξε έξω την Ανβίλ και συνεχίζει στο FIBA Europe Cup! (video)

2021-03-24T18:54:06+00:00 2021-03-25T02:28:27+00:00.

24/Mar/21 18:54

Ο Ηρακλής του Θανάση Σκουρτόπουλου συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο FIBA Europe Cup, καθώς μετά την νίκη με 86-81 επί της Ανβίλ προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου μπορεί στο πρώτο μέρος να βρέθηκε στο -10, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξεδίπλωσε τη ποιότητα της στο παρκέ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με +10 και παρότι είδε την Ανβίλ να επιστρέφει, τελικά πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη πρόκριση με 86-81.

Πλέον ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (26/3, 19:00) την Ιρόνι Νες Ζιόνα, διεκδικώντας μια θέση στο Final Four του FIBA Europe Cup, καθώς η ισραηλινη ομάδα απέκλεισε την Κίεβ, της οποίας επικράτησε με 90-76 .

Κακός επιθετικά και πίσω στο ημίχρονο ο Ηρακλής

Ισόπαλες ήταν από την αρχή οι δύο ομάδες (11-11 στο 7′) με τους Πολωνούς να έχουν ήδη 3/5 τρίποντα, ενώ στη λήξη της πρώτης περιόδου ο Ηρακλής ήταν πίσω με 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Ανβίλ άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 12-6 για πρώτη φορά προηγήθηκε με 31-21 (στο 15′), αφού ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικά άστοχος με 9/23 σουτ. Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 36-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-30.

“Καθάρισε” το ντέρμπι τελικά ο Ηρακλής

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ολλανδία ξεκίνησε με τον Ηρακλή να παρουσιάζεται καλύτερος επιθετικά και με επιμέρους σκορ 21-9 να προηγείται για πρώτη φορά με 49-47 (στο 25′) σουτάροντας πλέον με 7/15 τρίποντα. Οι Πολωνοί ισοφάρισαν και πάλι (56-56 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 64-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν με σερί 6-0 και πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (70-61 στο 32′). 3′ λεπτά πριν το τέλος η Ανβίλ με επιμέρους σκορ 15-7 μείωσε στο πόντο (77-76) και έκανε “θρίλερ” τον αγώνα. Με το σκορ στο 79-79 (στο 38′) ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 82-79 και στη συνέχεια με 85-79 “κλειδώνοντας” τη νίκη με βολές του Καββαδά και του καλάθι του Χάνλαν.

Τελικά παρά τις προσπάθειες της Ανβίλ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή ο “Γηραιός” πήρε τη νίκη πρόκριση με 86-81 και θα βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Που κρίθηκε: Στο 38′ η Ανβίλ ισοφάρισε σε 79-79 όμως με ένα σερί 6-0 σε σχεδόν 1′ λεπτό (85-79) ο Ηρακλής “καθάρισε” τη πολυπόθητη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάνλαν ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Όιμπανκς με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σαγκς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81.

Σκουρτόπουλος: “Να παρουσιαστούμε ακόμα πιο δυνατοί την Παρασκευή”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του Ηρακλή:

“Ήταν ένα παιχνίδι με δύο όψεις για εμάς στο πρώτο χάσαμε πολλά εύκολα λέι απ και ανοιχτά σουτ που μας έφεραν εκνευρισμό. Στο δεύτερο με καλύτερη κυκλοφορία και έλεγχο των ριμπάουντ βρήκαμε τις λύσεις που μας έδωσαν την νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια, ξεκινάμε δουλειά για το παιχνίδι της Παρασκευής που θα πρέπει να παρουσιαστούμε ακόμη πιο δυνατοί”.