Ηρακλής: Εύκολα την Πλόβντιβ με καλό Ντάγκλας και τώρα… τελικός!

2021-09-29T19:50:39+00:00 2021-09-29T22:58:23+00:00.

29/Sep/21 19:50

Ο Ηρακλής ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Πλόβντιβ με 95-75 και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό πρόκρισης στους ομίλους του FIBA Europe Cup με αντίπαλο την Τρεφλ Σόποτ.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Το πρώτο βήμα έγινε για τον Ηρακλή, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να επικρατεί εύκολα της Πλόβντιβ με 95-75 και να παίρνει την πρόκριση στον τελικό του δεύτερου προκριματικού ομίλου.

Εκεί ο “Γηραιός” θα κοντραριστεί με την Τρεφλ Σόποτ την Παρασκευή (1/10), με τον νικητή από το εν λόγω ματς να παίρνει την πρόκριση για τον πέμπτο όμιλο του FIBA Europe Cup, εκεί που περιμένουν ήδη οι Μόρναρ Μπαρ, Μπαχτσεσεχίρ και Λέιντεν.

Το ματς:

Από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του, παίρνοντας τα ηνία με 25-19. Ίδια η εικόνα φυσικά και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Γηραιός ανέβασε την υπέρ του διαφορά, ξεφεύγοντας με 51-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτου ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τα ηνία και παρά την προσπάθεια της Πλοβντίβ, που μείωσε σε 69-60, η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 74-60. Στη συνέχεια οι Βούλγαροι έμειναν από δυνάμεις, με τον Ηρακλή να συνεχίζει να διευρύνει το προβάδισμά του και εν τέλει να επικρατεί με 95-75.

Δεκάλεπτα: 25-19, 51-36, 74-60, 95-75

Πού κρίθηκε:

Ο Ηρακλής άντεξε την μίνι αντεπίθεση της Πλόβντιβ στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και η διαφορά μειώθηκε στους 9 (69-60, 29′), πατώντας στη συνέχεια γερά το πόδι στο γκάζι και φτάνοντας στη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Από 16 πόντους είχαν οι Ντάγκλας και Αγραβάνης, ενώ από 15 πρόσθεσαν οι Γούλριτζ και Τέιλορ.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 15, Σκορδίλης 2, Φίλλιος, Αγραβάνης 16 (3), Τέιλορ 15 (5), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Κουζέλογλου 5, Ντάγκλας 16 (4), Τέρνερ 2, Παπαδάκης 8 (2), Λιντς 14.

Ακαντέμικ Πλόβντιβ (Νικόλοφ): Τιτκόφ 3 (1), Σεκούλοφ 6, Φρεϊμάνις 11 (3), Νικόλοφ 8, Μπάτσεφ 23 (5), Γιουρτλού, Μπογιάνοφ, Μίνκοφ, Μίχοφ, Γκουτζίνο 8 (1), Μπέσοβιτς 16.

Σκουρτόπουλος: “Το επόμενο παιχνίδι είναι σίγουρα πιο δύσκολο”

Ο προπονητής του Ηρακλή, Θανάσης Σκουρτόπουλος, μίλησε μετά από τη νίκη της ομάδας του, ενώ παράλληλα, αναφερόμενος στο παιχνίδι με την Σόποτ, σημείωσε πως θα είναι σαφώς πιο δύσκολο και απαιτητικό.

Αναλυτικά όσα είπε:

“Ήταν ένα καλό και σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Έχουμε πει ότι η ομάδα δεν έχει τον βαθμό ετοιμότητας που χρειάζεται παρόλα αυτά σήμερα λειτουργήσαμε σε μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης σωστά. Δεν επιτρέψαμε το σουτ στη βουλγάρικη ομάδα η οποία είναι πολύ δυνατή στο τρίποντο και όλοι οι παίκτες της σουτάρουν. Παρόλα αυτά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ελέγξαμε τα ριμπάουντ, ελέγξαμε την άμυνα και πήραμε ένα παιχνίδι σημαντικό για να διεκδικήσουμε στη συνέχεια την είσοδο στο FIBA Europe Cup.

Το επόμενο παιχνίδι είναι σίγουρα πιο δύσκολο. Έχουμε μια ομάδα απέναντι μας που έχει παίξει ήδη τέσσερα επίσημα παιχνίδια στην Πολωνία, έχει καλό βαθμό ετοιμότητας είναι μια καλά δουλεμένη ομάδα σύμφωνα με την εικόνα που έχουμε. Σίγουρα θα πρέπει να κάνουμε μεγαλύτερη προσπάθεια, να εμφανιστούμε καλύτεροι και πιο έτοιμοι για να πάρουμε τη νίκη και να μπούμε στους ομίλους”.