Περιστέρι: Ήττα στο Μινσκ με μοιραίο τον ΜακΚρί στη πρεμιέρα του FIBA Europe Cup

2021-10-13T20:35:38+00:00 2021-10-13T21:17:03+00:00.

13/Oct/21 20:35

Με το… αριστερό ξεκίνησε την διαδρομή του στους ομίλους του FIBA Europe Cup το Περιστέρι γνωρίζοντας την ήττα από την Τσμόκι Μινσκ με 87-85 στη παράταση, αφού ο Έρικ ΜακΚρί έχασε το σουτ της νίκης.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου αν και επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο από το -14 (70-56 στο 30′)  δεν κατάφερε στη παράταση να “αλώσει” το Μινσκ και ηττήθηκε από την Τσμόκι με 87-85 με τον ΜακΚρί να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Πλέον το Περιστέρι περιμένει στην δεύτερη αγωνιστική του ομίλου την Μπάκεν Μπέαρς (19/10) στο “Ανδρέας Παπανδρέου” η οποία στη δική της πρεμιέρα ηττήθηκε με 91-78 από την γερμανική Κράιλχαϊμ στην έδρα της.

Το ματς

Το Περιστέρι είχε προβλήματα στο παρκέ από το πρώτο ημίχρονο (49-40) και κυρίως για τρία δεκάλεπτα, αλλά μόλις “έσφιξε” την άμυνα από τη τέταρτη περίοδο και μετά δεχόμενο μόλις 7 πόντους πραγματοποίησε τη μεγάλη ανατροπή και έχασε την ευκαιρία να κερδίσει από την κανονική διάρκεια.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε και πάλι “άγγιξε” το μεγάλο διπλό και 1′ λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 85-83 με 2/2 βολές του Μπράουν. Ένα καθοριστικό σερί 4-0 των γηπεδούχων και ένα χαμένο τρίποντο του Έρικ ΜακΚρί έφεραν το τελικό 87-85 για την Τσμόκι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κλαρκ για την Τσμόκι Μινσκ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και “πλήγωσε” το Περιστέρι, για το οποίο ξεχώρισε ο Πέτεγουεϊ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, 87-85.