FIBA Europe Cup: Δεν τα κατάφεραν Ηρακλής και Περιστέρι

2021-10-27T21:07:50+00:00 2021-10-27T22:32:15+00:00.

27/Oct/21 21:07

Ο Ηρακλής ηττήθηκε με 88-65 στο Μαυροβούνιο από τη Μόρναρ Μπαρ, για την τρίτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Ίδιο αποτέλεσμα και για το Περιστέρι κόντρα στην Κραϊλσχάιμ.

Χωρίς νίκη στο FIBA Europe Cup έμεινε ο Ηρακλής.

Ο ”Γηραιός” δεν μπόρεσε να αντέξει στον ρυθμό της Μόρναρ Μπαρ και γνώρισε την ήττα με 88-65, για την τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου.

Η ελληνική ομάδα, η οποία έμεινε στο 0-3, μπήκε δυνατά στο ματς για το 25-24 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως είχε τις λύσεις και τις δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο, όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ.

Για τον Ηρακλή, προσπάθησε με 16 ο Ντάγκλας και με 11 (6 ριμπάουντ) ο Κουζέλογλου, ενώ 9 (8 ριμπάουντ) είχε ο Αγραβάνης. Για τους νικητές του 2-1, κορυφαίος ήταν ο Γκόρτιτς με 16 πόντους-10 ασίστ.

Ήττα και για το Περιστέρι

Το Περιστέρι ηττήθηκε 76-66 εντός έδρας από την Κραϊλσχάιμ και βρίσκεται στο 1-2 στο FIBA Europe Cup.

Οι “κυανοκίτρινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (34-44, 22’) με την απόσταση να μεγαλώνει ακόμη περισσότερο (34-51, 24′).

Το Περιστέρι είχε το δικό του καλό διάστημα, μείωσε στους τρεις (50-53, 28’45”), αλλά η γερμανική ομάδα αντέδρασε και πάλι (50-62, 31’30”) και έφτασε στη νίκη.

ΜακΓκι και Πέτεγουεϊ είχαν από 15 πόντους για το Περιστέρι και ο Μορέιρα είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 29-36, 50-55, 66-76