Ιωνικός: Ηττήθηκε από τη Μονς και η πρόκριση απομακρύνεται!

2021-11-02T21:29:11+00:00 2021-11-02T21:29:11+00:00.

02/Nov/21 21:29

Ο Ιωνικός υπέστη την τρίτη διαδοχική του ήττα στον όμιλό του στο FIBA Europe Cup, καθώς έχασε στη Νίκαια από τη Μονς με 77-74.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Ιωνικό αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup, καθώς οι Νικαιώτες ηττήθηκαν από τη Μονς στην έδρα τους με 77-74. Μάλιστα με αυτό το σκορ οι αντίπαλοι των Νικαιωτών κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (75-78), κάτι που σημαίνει πως η ομάδα του Σεγκούρα έχασε το πλεονέκτημά της.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα στην Ευρώπη για τον Ιωνικό, με τους Νικαιώτες να είναι πλέον στο 1-3 στον όμιλό τους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Εμμάνουελ Νζεκβέσι με 30 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Νίκολς. Από πλευράς Ιωνικού, ο Γιουτζίν Τζέρμαν μέτρησε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ ο Μουσταφά πρόσθεσε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Το ματς:

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καταπληκτικά τον αγώνα. Με όπλο την άμυνα, οι Νικαιώτες βρήκαν λύσεις καις την επίθεση, παίρνοντας έτσι τον έλεγχο της αναμέτρησης και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 29-13. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Η Μονς βρήκε λύσεις και μείωσε στο ημίχρονο σε 42-39, ενώ με ακόμα ένα ξέσπασμα, βρέθηκε μπροστά με 56-63 στο 30’.

Οι Νικαιώτες βρήκαν λύσεις ξανά και μείωσαν, όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το να φτάσουν το ματς στον πόντο (74-75) 11’’ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Μορτάντ έκλεψε τη μπάλα και κάρφωσε για το 74-77 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Τελικό σκορ 74-77 και νίκη για τη Μονς.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77

Ιωνικός: Αθηναίου, Τζέρμαν 26 (7/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκιουζέλης 3 (1), Γόντικας 10 (4/6 δίποντα, 4 λάθη), Μουχαϊμίν 21 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος, Χουγκάζ (4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 12 (3/5 δίποντα), Μούρτος, Όουενς 2.

Μονς: Κέιτζ 5 (1), Χένσον 9 (6 ριμπάουντ), Μιντογκό 6 (5 ασίστ), Μορτάντ 6 (4 ασίστ), Ενζεκβέσι 30 (11/16 δίποντα, 8/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Νέρι 2, Νίκολς 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 λάθη), Πενάβα 6