FIBA Europe Cup: Σημαντική νίκη του Περιστερίου, έμεινε με την προσπάθεια ο Ηρακλής

2021-11-03T20:52:57+00:00 2021-11-03T23:37:18+00:00.

03/Nov/21 20:52

petteway

Το Περιστέρι νίκησε την Τσμόκι Μινσκ με 80-70, για την τέταρτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 0-4 ο Ηρακλής μετά την εντός έδρας ήττα από την Λέιντεν.

Στο 2-2 βρίσκεται πλέον το Περιστέρι, για τον έβδομο όμιλο του FIBA Europe Cup, μετά το 80-70 κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά το ματς, αλλά με ένα 20-0 (!) ανέτρεψαν την κατάσταση και μπήκαν σε θέση οδηγού, για να μην την χάσουν ξανά μέχρι το τέλος, παρά την μικρή αντίδραση των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο.

Ο Πέτεγουεϊ ήταν όλα τα λεφτά για το Περιστέρι με 20 πόντους, με τον Μορέιρα να έχει 12 (7 ριμπάουντ) και τους Χάγκινς-Σαλούστρο με 10. Για την Μινσκ του 2-2, προσπάθησε με 27 ο Ουόρνερ και με 16 ο Κλαρκ.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, η ελληνική ομάδα είχε ηττηθεί με 2 πόντους (87-85), κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας, έχει το πάνω χέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-25, 60-50, 80-70

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος σχολίασε μετά το ματς:

«Ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη για μας για την Ευρώπη. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί παίξανε με πολύ ενέργεια, πολύ ένταση, παρόλο που δυο ημέρες νωρίτερα παίξαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Δεν είχαμε χρόνο για ξεκούραση και προετοιμασία. Κι αυτό την κάνει και δύσκολη και σημαντική αυτή τη νίκη.

Παίξαμε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αμυντικά, αλλά και στην επίθεση πήγαμε την μπάλα εκεί που θέλαμε. Όμως δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα. Ειδικά το πως τελείωσε το παιχνίδι. Θέλουμε πολύ δουλειά εκεί»

Μπέικεν Μπίαρς-Περιστέρι (10/11)

Πήγε για μεγάλη ανατροπή ο Ηρακλής, αλλά…

Συνεχίζει χωρίς νίκη στο FIBA Europe Cup ο Ηρακλής, μετά το 83-92 από την Λέιντεν στην Θεσσαλονίκη.

Η ελληνική ομάδα πήγε για μία τεράστια ανατροπή, καθώς έκανε το 67-65 παρόλο που έχανε ακόμα και με 19 πόντους, αλλά κάπου εκεί στέρεψε από δυνάμεις και λύσεις και δέχθηκε 27 πόντους σε λιγότερο από 7′.

Ο Ντάγκλας προσπάθησε με 23 πόντους-9 ριμπάουντ, 15-7 πρόσθεσε ο Κουζέλογλου και 13-3 ο Παπαδάκης, με τους νικητές του 2-2 να έχουν σε μεγάλο βράδυ τους Μικαλάουσκας-Βαν Μπρι με 15, τον Νταν με 14, αλλά και τον Μίντγκαρντ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-42, 52-63, 83-92

O Θανάσης Μολυβδάς, συνεργάτης του Στέργιου Κουφού, σχολίασε μετά το ματς:

«Είχαμε πει με τα παιδιά να χτίσουμε πάνω στην τελευταία μας εμφάνιση στη Λάρισα και να παρουσιαστούμε έστω και λίγο καλύτεροι. Δυστυχώς είχαμε μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να κυνηγάμε στο σκορ. Είπαμε ξανά τα ίδια στα αποδυτήρια στο ημίχρονο για να καταλάβουμε ότι στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε για να έχουμε κέρδος στα ματς του πρωταθλήματος. Είχαμε μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν έφτανε για να κερδίσουμε. Έγιναν κάποια λάθη, είχαμε κάποιους τραυματισμούς και έπρεπε να προφυλάξουμε κάποια παιδιά και χάσαμε το παιχνίδι.

Κοιτάμε την αγορά, ψάχνουμε κάτι που θα βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα. Η απόκτηση του Σταμάτη θα ολοκληρωθεί άμεσα, έχει στοιχεία που θα μας βοηθήσουν για να απελευθερωθεί λίγο ο Ντάγκλας, δίνει ενέργεια στην άμυνα. Είναι μια προσθήκη που θα μας βοηθήσει.

Ίσως είναι νωρίς να μιλάμε για τελικούς χωρίς να βάζω μέσα μια πιθανή ποινή. Βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά και όσο πιο σύντομα καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να χάνουμε ημίχρονα όπως σήμερα, τότε θα είμαστε καλύτεροι. Τα παιδιά δείχνουν να έχουν τη διάθεση να παλέψουν και είναι συνειδητοποιημένοι. Παρότι ο Ηρακλής έχει χάσει τρία ματς δεν έχασε κανένα με κάτω τα χέρια και είναι κάτι που πρέπει να το αναγνωρίσουμε.

Ο κόσμος είναι μια πολύ μεγάλη δύναμη για τον Ηρακλή. Τον θέλουμε στο πλευρό μας και στο επόμενο πολύ σημαντικό ματς με τον Απόλλωνα. Υπάρχουν καλές και κακές στιγμές και να ξέρει ο κόσμος πως όσοι είμαστε εδώ προσπαθούμε για το καλύτερο δυνατό»

Μόρναρ Μπαρ-Μπαχτσεσεχίρ 86-95
Ηρακλής-Λέιντεν 83-92

Μπαχτσεσεχίρ 4-0
Μόρναρ Μπαρ 2-2