Ιωνικός: Με 37άρα του Τζέρμαν και 25άρα του “clutch” Χουγκάζ άλωσε το Βέλγιο!

2021-11-09T22:11:06+00:00 2021-11-10T02:36:34+00:00.

09/Nov/21 22:11

Ο Ιωνικός έκανε την τεράστια έκπληξη και πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Αντβέρπ, μένοντας ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Ιωνικός έκανε έναν ΑΘΛΟ στην έδρα της Αντβέρπ και πήρε μια τεράστια νίκη με 90-87.

Οι Νικαιώτες είχαν μόλις 8 παίκτες στην διάθεσή τους, ενώ βρέθηκαν πίσω με 15 στο 25′. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και με ηγέτες του Τζέρμαν και Χουγκάζ έκαναν την μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη, χάρη στο τρίποντο και τις βολές του Έλληνα φόργουορντ.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Νικαιώτες ανέβηκαν στο 2-3 και συνεχίζουν να ελπίζουν σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ανέβασαν πολύ το σκορ από την αρχή, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-45. Στη συνέχεια όμως οι Βέλγοι γκάζωσαν εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (62-47, 25’).

Οι Νικαιώτες με ένα 0-9 μείωσαν και εν τέλει έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 (65-63), με την τελευταία περίοδο να είναι πραγματικό θρίλερ. Στο 39’ το σκορ ήταν 87-85 για την Αντβέρπ, όμως σε αυτό το σημείο μίλησε ο Νίκος Χουγκάζ. Αρχικά με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 87-88 και στην συνέχεια με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη του Ιωνικού. Τελικό σκορ 87-90.

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90.

Παίκτες κλειδί:

Ο Τζέρμαν σταμάτησε στους 37(!) και ο Χουγκάζ πρόσθεσε 25 με 9 ριμπάουντ. Να σημειωθεί μάλιστα πως στο παιχνίδι έγινε του… τριπόντου, καθώς συνολικά μπήκαν 31 σουτ έξω από τα 6,75 (16-15).

Πού κρίθηκε:

Αρχικά στην μεγάλη ανατροπή από το -15 στο 25’ και στην συνέχεια η κλάση του Νίκου Χουγκάζ ήταν αυτού που έκρινε τα πάντα.

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Ντεσπαλιέ 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόνκορ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χαντς 5 (1), Εμβέμα 2 (1/7 σουτ), Τίμπι 23 (2/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοφέρ 4, Φρίντρικσον 28 (4/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ροζιέρ 2

Ιωνικός (Σεγκούρα): Χουγκάζ 25 (4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Τζέρμαν 37 (7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολοβέρος 10 (1), Μουχαϊμίν 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Όουενς 4 (5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Χατζηκυριάκος 3 (1), Γκιουζέλης