FIBA Europe Cup: Το γύρισε, αλλά δεν πανηγύρισε το Περιστέρι – Πέμπτη ήττα για Ηρακλή (videos)

2021-11-10T20:24:31+00:00 2021-11-10T21:56:48+00:00.

10/Nov/21 20:24

Το Περιστέρι πήγε να πάρει μία τεράστια νίκη στη Δανία, όμως τελικά δεν τα κατάφερε κόντρα στους Μπέικεν Μπέαρς και πλέον χρειάζεται νίκη στην τελευταία αγωνιστική του FIBA Europe Cup, για να ελπίζει. Στο 0-5 πλέον ο Ηρακλής.

Το γύρισε, αλλά δεν πανηγύρισε!

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 83-75 από τους Μπέικεν Μπέαρς, για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup, για να ”πέσει” στο 2-3, ενώ μάλιστα έχασε και την διαφορά του πρώτου ματς (85-83).

Η αναμέτρηση είχε την υπογραφή τω γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στο +19. Το δεύτερο όμως, δικαιωματικά πηγαίνει στους φιλοξενούμενους, που πέρασαν μπροστά με 68-70 στο 35′. To 72-83 έγινε 79-73, με το Περιστέρι να μην σκοράρει σε 4 σερί επιθέσεις.

Ο Χάγκινς ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους-8 ριμπάουντ, 14-7 πρόσθεσε ο Μορέιρα και 12 ο Μίλερ. Ο Τζάκσον με 26 πόντους-4 ασίστ ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές του 3-2, με τον Χάρις να προσθέτει 14.

Πλέον, η ελληνική ομάδα θέλει νίκη με 11 πόντους στην έδρα της Κραϊλσχάιμ (17/11), καθώς στο ματς του πρώτου γύρου είχε χάσει με 66-76, σε έναν όμιλο που μπορεί στο τέλος να έχει όλες τις ομάδες στο 3-3!

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75

Αναλυτικά όσα είπε ο Μανωλόπουλος μετά το ματς:

«Το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όπου εμείς είχαμε επισημάνει πριν ξεκινήσει το ματς πως αιφνιδιασμούς, αμυντικό ριμπάουντ και λάθη ήταν κλειδιά. Ήμασταν πάρα πολύ κακοί και στα τρία αυτά κομμάτια του αγώνα. Και στα λάθη και τα αμυντικά ριμπάουντ και τους αιφνιδιασμούς. Στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέραμε κάτι πολύ δύσκολο, δείξαμε ότι έχουμε ψυχικά αποθέματα, αλλά όταν περάσαμε μπροστά στο σκορ κάναμε λάθος σε κάποιες λεπτομέρειες και γι’ αυτό χάσαμε το ματς»

Χωρίς νίκη ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής ηττήθηκε με 86-66 από την Μπαχτσεσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη για την πέμπτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup και παραμένει χωρίς νίκη στον πέμπτο όμιλο, μία ”στροφή” πριν το φινάλε.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 2-9 στο ξεκίνημα, αλλά είδε τους γηπεδούχους να αντεπιτίθενται κλείνοντας στο 24-19 το πρώτο δεκάλεπτο και φτάνοντας μέχρι και στο 42-28 στο δεύτερο.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μέξα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο, πλησίασε στο -7 (45-38), όμως η Μπαχτσεσεχίρ αποσπάστηκε και πάλι φτάνοντας αρχικά στο 72-49 και στο τελικό 86-66.

Γούλριτζ με 17, Ντάγκλας με 14 και Λιντς με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Ηρακλή, ενώ για τους νικητές του 5-0 ο Μπεϊγκούλ είχε 18, ο Σόλομον 12 και ο Μπέντιλ 11 (7 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-47, 86-66