Λαύριο: Ιστορική νίκη με… ώθηση Χαραλαμπόπουλου!

2018-09-20T19:48:12+00:00 2018-09-20T20:49:15+00:00.

20/Sep/18 19:48

Το Λαύριο κέρδισε στην έδρα του την Ντνίπρο με 82-73 και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των Προκριματικών του FIBA Europe Cup, ενώ παράλληλα έγραψε ιστορία πετυχαίνοντας την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στη άμυνα, όμως στο δεύτερο μέρος εκτός από καλύτερη αμυντική λειτουργία, βρήκε επιθετικό ρυθμό και έκανε το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρώτη της ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία της.

Ο Ντορόν Λαμπ σταμάτησε στους 16 πόντους μαζί με 3 ασίστ, την ώρα που Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πρόσθεσε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς σταμάτησε στους 12 πόντους και τα 7 ριμπάουντ.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους, για την επόμενη Τετάρτη (26/9) στην Ουκρανία, όπου και κριθεί οριστικά η πρόκριση στη επόμενη προκριματική φάση της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πρόβλημα στην άμυνα για το Λαύριο και… ουκρανικό προβάδισμα

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 9-3 (στο 4′), παίζοντας πολύ δυνατά στην άμυνα. Το Λαύριο κατάφερε να βρει επιθετικό ρυθμό και να ισοφαρίσει σε 14-14 (στο 7′), κάνοντας σερί 11-5. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 18-16 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 26-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της πρώτης “μάχης”, ανάμεσα σε Λαύριο και Ντνίπρο, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη διατηρούσαν το προβάδισμα (33-28 στο 14′) τους, μέσα από τη καλή τους άμυνα. Οι Ουκρανοί με ένα γρήγορο δικό τους σερί 10-5 (38-38 στο 17′) ισοφάρισαν το σκορ και το τέλος του πρώτου μέρους, τους βρήκε στο +5 (45-40) με συνολικό επιμέρους σκορ 23-14.

Ανατροπή και… ιστορική νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα (53-49 στο 25′) και το Λαύριο να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε το παιχνίδι σε 54-54 (στο 27′), “σφίγγοντας” για λίγο την άμυνα της και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Λαύριο μπροστά το σκορ με 60-59.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 8-1 και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +8 (68-60 στο 32′), κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την νίκη. Το Λαύριο βρίσκοντας επιθετικές λύσεις, διατήρησε ένα προβάδισμα “ασφαλείας” (73-64) 5′ περίπου λεπτά πριν την λήξη.

Η διαφορά ανέβηκε και στου +9 (75-66 στο 36′) και κάπου εκεί η ελληνική ομάδα ήταν πολύ κοντά, στην πρώτη της και ιστορική ευρωπαϊκή νίκη. Στα τελευταία περίπου 3 λεπτά, οι Ουκρανοί με εντυπωσιακό σερί 7-0 μείωσαν σε 75-73 και έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι. Ενα λάθος της Ντνίπρο και ένα καλάθι του Κακλαμανάκη “κλείδωσαν” την νίκη του Λαυρίου, με το σκορ στο 79-73 1′ λεπτό πριν την λήξη. Τελικό σκορ στο Λαύριο 82-73, με την ελληνική ομάδα να πετυχαίνει μία ιστορική νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντορόν Λαμπ ήταν εξαιρετικός έχοντας 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ σε καλό βράδυ σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε και ο Μιλόσεβιτς που είχε, 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακόμα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 15 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Νίξον με 10 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ βοήθησαν τους γηπεδούχους να νικήσουν.

Που κρίθηκε: Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου το Λαύριο μπήκε δυνατά στο παρκέ και με σερί 13-5, πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα το οποίο ήταν και το “κλειδί” της μεγάλης ιστορικής νίκης, για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73