Κατώτερος των περιστάσεων και με το… αριστερό ο Άρης!

2018-10-17T19:50:53+00:00 2018-10-17T20:11:18+00:00.

17/Oct/18 19:50

Με το… αριστερό ξεκίνησε την πορεία του, στους ομίλους του FIBA Europe Cup ο Άρης, αφού ηττήθηκε στο “Nick Galis Hall” με 79-70, από την φινλανδική Κατάγια, παίζοντας καλά μόνο στο ξεκίνημα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μπορεί να έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο υπόλοιπο ματς ήταν κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε μία δίκαιη και εύκολη ήττα στην έδρα του.

Ο Αρης παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Μπελ (18 πόντους, 4 ριμπάουντ) και του Κάιζερ (17 πόντους, 6 ριμπάουντ), δεν μπόρεσε να “παλέψει” μέχρι τέλους για την ευρωπαϊκή νίκη και πλέον σκέφτεται το εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος, με τον Πανιώνιο (20/10).

Το παιχνίδι

“Μοιρασμένο” το ματς στο πρώτο ημίχρονο

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-4 (στο 4′), παίζοντας καλά στην επίθεση και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο, προς το αντίπαλο καλάθι. Με την “κίτρινη” επίθεση να συνεχίζει να διατηρεί, καλό ρυθμό η διαφορά έφτασε σε double score (16-8 στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +13 (29-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο “Nick Galis Hall”, οι Φινλανδοί με γρήγορο σερί 9-2 μείωσαν σε 31-25 (στο 13′) και έδειξαν πως μπορούν, να είναι ανταγωνιστικοί κόντρα στον Άρη. Το “πάρτι” της Κατάγια συνεχιζόταν και με συνολικό επιμέρους σκορ (19-5) πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 35-34 (στο 17′). Το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 42-42.

“Λύγισε” στο τέλος ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τον Άρη να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (46-45 στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι με σημαντικό σερί 8-1, πέρασαν ξανά μπροστά με 53-47 (στο 26′), με τον Άρη να έχει σημαντικό αμυντικό πρόβλημα. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ (58-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου στο -5 (58-53).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα και η Κατάγια διατηρούσε άνετα το προβάδισμα της με 63-57 (στο 34′). Η διαφορά περίπου 5 λεπτά πριν την λήξη, πήγε σε διψήφια επίπεδα (70-57) και έδωσε… αέρα νίκης στην Φινλαδική ομάδα.

Στο 37ο λεπτό, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το σκορ στο 76-63, με την Κατάγια να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της. Στο φινάλε, παρά τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας για την ανατροπή, η Κατάγια πήρε άνετα το μεγάλο διπλό με 79-70.

Μετά το τέλος του αγώνα, οι φίλαθλοι των “κίτρινων” που βρέθηκαν στο γήπεδο, αποδοκίμασαν τους παίκτες, του Βαγγέλη Αγγέλου.

Που κρίθηκε: Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και με την Κατάγια ήδη, στο +5 (58-53) ο Άρης δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό ειδικά στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι με σερί 12-4 “αγκάλιασαν” την νίκη, όντας μπροστά με 70-57.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντάνιελ Μούλινγκς είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ράιτ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σίμπσον με 10 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79