Άρης: “Πέρασε” από την έδρα της Ντνίπρο, με υπογραφή Μποχωρίδη-Μπελ!

2018-10-24T19:39:55+00:00 2018-10-24T19:45:22+00:00.

24/Oct/18 19:39

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, ο Άρης πήρε το ”διπλό” στην έδρα της Ντνίπρο με 55-51, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Λευτέρη Μποχωρίδη-Γκάρι Μπελ!

Μετά την εντός έδρας ήττα, ο Άρης ταξίδεψε στην Ουκρανία, για την δεύτερη αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Αντίπαλος η Ντνίπρο, που κέρδισε με σκορ 55-51, κάνοντας το 1/2 στον 7ο όμιλο, στον πάτο του οποίου φιγουράρουν πλέον οι ηττημένοι.

Εξαιρετικό το δίδυμο Μποχωρίδη-Μπελ, που είχε 30 συνολικά πόντους, πάνω δηλαδή από τους μισούς της ομάδας τους!

Για την τρίτη αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από τη Λουκόιλ (31/10, 19:00), ενώ οι Ουκρανοί από τη Κατάγια (18:30).

Η εξέλιξη: Η Ντνίπρο ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και στα μισά της πρώτης περιόδου βρισκόταν ήταν στο +12 (15-3), με τους παίκτες του Άρη να δείχνουν σημάδια ανάκαμψης και να μειώνουν αρχικά σε 17-10 και ακολούθως σε 22-15, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Με ”όπλο” το τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και έριξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (25-23) στο 15′, με όλους σχεδόν τους παίκτες και ειδικά τον Γκάρι Μπελ, να έχουν βοηθήσει τον Άρη να φτάνει σε εκείνο το επιμέρους 8-3. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν σε καλή ημέρα τον Μαξίμ Ζακουρντάγιεφ, σε ένα κακό ποιοτικά ματς και μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια με +5 (33-28).

Κακό ματς, κακός άρης, αλλά… νικητής!

Χρειάστηκαν σχεδόν 2′ για να μπει το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου, το οποίο ήρθε για χειρός Μπελ από τα 6,75μ. (33-31), ενώ ακολούθησε και η ισοφάριση! Οι Ουκρανοί σκόραραν μετά από 4:30′, σε ένα μάτς που συνέχισε να είναι ”κλειστό”, ο Άρης μπόρεσε και ξέφυγε με 5 (37-42) και πάλι η Ντνίπρο βρήκε τον τρόπο και με 7-0, πέρασε μπροστά με 44-42.

Και πάλι, χρειάστηκε αρκετός χρόνος για να μπει κάποιο καλάθι και μετά από 4′ στη τελευταία περίοδο, είχαμε δει μόλις ένα τρίποντο, από μεριάς Άρη. Καπού εκεί, ο Λευτέρης Μποχωρίδης, με 4 γρήγορα καλάθια, έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του, φτάνοντας τους 14 προσωπικούς. Το σερί 7-0 διεκόπη από καλάθι των γηπεδούχων, που για 5′ δεν είχαν σκοράρει, όμως το δίδυμο Μπελ-Μποχωρίδη ήταν ασταμάτητο και ο Άρης είδε να έχει τον έλεγχο του ματς, για πρώτη φορά, γεγονός που έδωσε το ”διπλό” με 55-51.

Πού κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης ήταν καλύτερος σε άμυνα και επίθεση και τους Μπελ-Μποχωρίδη να δίνουν το σύνθημα, είδαν το επιμέρους σκορ να σταματάει στο 13-7, κάτι που ήταν αρκετό για να δώσει τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Γκάρι Μπελ και Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές έχοντας πάνω από το 50% των πόντων του Άρη, όμως ο Έλληνας γκαρντ ήταν καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, τελείωσε με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, την ώρα που ο Αμερικανός είχε 16!

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.