Άρης: Κακή αρχή, κακό τέλος και ήττα από τη Λουκόιλ

2018-10-31T20:48:02+00:00 2018-10-31T20:53:27+00:00.

31/Oct/18 20:48

Ο Άρης άρχισε κάκιστα την αναμέτρηση στη Βουλγαρία, έκανε δύο come back, αλλά ηττήθηκε από τη Λουκόιλ Λέφσκι (77-66) και υπέστη τη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες για το FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν μπόρεσε να συνεχίσει νικηφόρα στο FIBA Europe Cup, αφού το κακό πρώτο δεκάλεπτο ανάγκασε τους “κίτρινους” να πρέπει να κυνηγούν το σκορ και παρά τις προσπάθειες επιστροφής, ηττήθηκαν από τη Λουκόιλ στην “Universiada Hall”.

Μποχωρίδης και Μπελ ηγήθηκαν του Άρη, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις για να διατηρηθούν αήττητοι (3-0) στον όμιλο.

Εξέλιξη αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα και ήδη από το 4′ είχαν διψήφια απόσταση (16-5), αφού ο Άρης δεν είχε καλές επιθετικές επιλογές και δεχόταν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον.

Η ομάδα του Αγγέλου βρέθηκε και στο -15 (24-9, 9′), με τον Μποχωρίδη να προσπαθεί να αντιδράσει από πλευράς του για να ισορροπήσει η κατάσταση.

Ο Ελληνας γκαρντ προσπαθούσε, αλλά η διαφορά ήταν σταθερά γύρω από τους δέκα πόντους (34-25, 15′), ως το σερί 11-0 που έτρεξαν οι “κίτρινοι” με δύο σερί τρίποντα του Μπελ (18′), αλλά η Λουκόιλ με δικό της 7-0 έκλεισε το ημίχρονο (48-41).

Αυτό το σερί ψυχολογικά “βάρυνε” τον Άρη, που βρέθηκε εκ νέου στο -12 (58-46) από τον Ιβάνοφ, πριν το 65-54 του 30′.

Ο Ιβάνοφ που ήταν ανάμεσα στους μεγαλύτερους “πονοκεφάλους” για τους Θεσσαλονικείς, σκόραρε για να διαμορφώσει τη μεγαλύτερη διαφορά (71-56, 32′), με τον Άρη να κάνει την τελευταία προσπάθεια επιστροφής (71-63, 35:30”), αλλά μέχρι εκεί.

Το 6-0 της Λουκόιλ τελείωσε την υπόθεση νίκη, με τους Βούλγαρους να παίρνουν αυτό που θέλουν.

Η Λουκόιλ είχε πολλούς πρωταγωνιστές για να πάρει τη νίκη, με τους Ρέμπερτ (16π., 7ριμπ., 5ασ.), Ιβάνοφ (15π.), Αβράμοφ (11π.), Ζαχάριεφ (11π.) να ξεχωρίζουν, την ώρα που ο Άρης επιθετικά είχε λύσεις αποκλειστικά από τους Μπελ (16π.) και Μποχωρίδη (14π., 6ασ.).

Που κρίθηκε

Το πρώτο δεκάλεπτο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα στην “Universiada Hall”, αφού η Λουκόιλ ξεκίνησε πολύ καλύτερα και βρέθηκε γρήγορα στο +12 (24-12). Ο Αρης αντέδρασε και ισοφάρισε χάρη στο 11-0 που έτρεψε (41-41, 18′), αλλά βρέθηκε στο -15 (71-56, 32′), από το οποίο δεν μπόρεσε να επιστρέψει…

Δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-54, 77-66.