Άρης: Κατά(ντ)για Vol. 2 κι ήττα-αποκλεισμός στη Φινλανδία

2018-11-07T20:33:53+00:00 2018-11-08T00:35:08+00:00.

John Rammas

07/Nov/18 20:33

Ο Άρης απώλεσε δις προβάδισμα 15 πόντων κι ηττήθηκε από την Κατάγια (88-86) και στο Γιόενσου της Φινλανδίας, από όπου επιστρέφει εκτός συνέχειας Europe Cup και με με ακόμη μία μαύρη σελίδα στην ιστορία του.

Το τελικό σκορ στη “LahiTapiola Areena” έριξε τον Άρη στο 1-3 στον ζ’ όμιλο έναντι 3-1 της Κατάγια, ενώ η Λέφσκι συνεχίζει αήττητη (4-0). Με 2 αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και μόνο την πρώτη 2άδα να οδηγεί στο δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, δεν υπάρχει γυρισμός…

Εξέλιξη αγώνα:

Ο Άρης είχε το προβάδισμα από τα πρώτα δευτερόλεπτα και δεν το απώλεσε για πολλή ώρα, με τη στατιστική να καταγράφει μηδέν εναλλαγές και μηδέν ισοπαλίες μέχρι το 37′. Τότε ήταν που άρχισαν και τα προβλήματα.

Ο Άρης ξέφυγε με διψήφια διαφορά μόλις στο 5′ (7-17), ενώ έφτασε μέχρι και το +15 (μέγιστη τιμή) από την πρώτη κιόλας περίοδο στο 8′ (7-22, 9-24). Η Κατάγια πλησίασε στο ένα καλάθι στο 12′ (24-26), ποτέ περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο (35-46 στο 20′), αλλά με τον Άρη να αισθάνεται αρκετές φορές την παρουσία της (35-50 στο 21′, 51-56 στο 27′, 55-60 στο 28′).

Στην τέταρτη περίοδο η κατάσταση ήταν αντιστρόφως ανάλογη των πρώτων τριών, με τον Άρη να προσπαθεί να συντηρήσει το προβάδισμα, αλλά ένα 10-2 επιμέρους σκορ υπέρ της Κατάγια να αναγκάσει στην πρώτη εναλλαγή (από 60-67 στο 34′ σε 70-69 στο 37′). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει κι αυτός, αλλά, με τη διαφορά να φτάνει στις δύο κατοχές (81-77 στα -1:20, 83-79 στα -47″, 86-81 στα -13″), αλλά δε βρήκε ποτέ τον τρόπο.

Παίκτης-κλειδί:

Η άμυνα του Άρη δε βρήκε ποτέ τρόπο να σταματήσει αρκετούς παίκτες της Κατάγια και πολύ περισσότερο τον Βίνσεντ Σίμπσον. Ο άλλοτε παίκτης του Πανελευσινιακού (2014-15) σκόραρε 31 πόντους (2/6δίπ., 6/11τρίπ., 9/9), εκ των οποίων οι σχεδόν μισοί (16) στην τέταρτη περίοδο. Επίσης είχε 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 30:38.

Πού κρίθηκε:

Οι Μπελ και ΜακΓκι κουβάλησαν τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, ο πρώτος είχε αρκετές βοήθειες στο υπόλοιπο μισό, αλλά κανείς από τον Άρη δεν είχε τη λύση στο γενικό πρόβλημα που του προκάλεσε στην τέταρτη περίοδο η Κατάγια. Παρότι οι δύο ομάδες κινήθηκαν στο ίδιο επίπεδο σε πόντους από δεύτερες επιθέσεις (11-13), η Κατάγια πήρε τους κατάλληλους την πλέον ακατάλληλη στιγμή για τον ίδιο: “Γκολ”-φάουλ διά χειρός Τόμι Χουόλιλα για το 80-77 στα -1:20 μετά από κόψιμο του Μάικλ Κάιζερ στον Βίνσεντ Σίμπσον. Ο Γκάρι Μπελ απάντησε γρήγορα (81-79 στα -1:09), το ίδιο κι ο Ντάνιελ Μάλινγκς (83-79 στα -47″), ο Λάκι Τζόουνς σούταρε 2/3 ελεύθερες βολές στα -36″ (83-81) και το τρίποντο του Βίνσεντ Σίμπσον αμέσως μετά (86-81 στα -13″) έβαλε τέλος σε όλα.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86