Άρης: “Διέλυσε” την Ντνίπρο… τρόμαξε με Σλαφτσάκη!

2018-11-14T19:47:58+00:00 2018-11-15T01:04:21+00:00.

Stelios Toromanidis

14/Nov/18 19:47

Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Άρης “συνέτριψε” εντός έδρας με 86-61 την Ντνίπρο σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς και οι δυο ομάδες έχουν αποκλειστεί από την συνέχεια του FIBA Europe Cup, ενώ πλέον στρέφει την προσοχή του στο επόμενο ματς με το Περιστέρι στην Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι ήταν άκρως επιθετικό με τους “κιτρινόμαυρους” να κυριαρχούν από το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας από πολύ νωρίς διψήφιες διαφορές στο σκορ. Το σύνολο του κόουτς Αγγέλου είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς, προηγήθηκε με +17 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (43-26), την ώρα που στο δεύτερο μέρος ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του.

Ωστόσο, η νίκη των “κιτρίνων” αποδείχτηκε… πύρρειος, καθώς ο Διαμαντής Σλαφτσάκης αποχώρησε τραυματίας και μάλιστα διακομίστηκε στο νοσοκομείο για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς, μιας και ο Έλληνας φόργουορντ πονούσε πολύ. Εκεί, οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε έδειξαν ότι έχει υποστεί βαρύ διάστρεμμα, αποφεύγοντας μεν τα χειρότερα, ωστόσο θεωρείται σχεδόν σίγουρο ότι θα απουσιάσει από τον επερχόμενο αγώνα (18/11) με το αήττητο Περιστέρι, που κατοικοεδρεύει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λάκι Τζόουνς με 19 πόντους (4/6 τρίποντα), 1 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ σε απόδοση ακολούθησαν οι Γκάρι ΜακΓκί (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μπορίς Νταλό (15 πόντοι) και Γιώργος Αγγέλου (11 πόντοι).

Από πλευράς Ουκρανών που δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε κανένα σημείου του αγώνα τον Άρη ξεχώρισε ο Στάνισλαβ Τιμοφεγένκο με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61.