Άρης: Αποχαιρέτισε με νίκη το Europe Cup και… βλέπει ντέρμπι!

2018-11-21T19:41:39+00:00 2018-11-21T20:24:19+00:00.

21/Nov/18 19:41

Ο Άρης νίκησε τη Λέφσκι στο “Nick Galis Hall” (81-76) για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup και είπε… αντίο στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, πριν στραφεί στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για την Basket League. Ενταση με Βούλγαρους οπαδούς πριν το τζάμπολ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου αποκλείστηκε από την Ευρώπη, ωστόσο κατάφερε να πει αντίο με νίκη, τερματίζοντας με ρεκόρ 3-3 στο Group G του FIBA Europe Cup, με κορυφαίο τον Λάκι Τζόουνς και πλέον στρέφεται αποκλειστικά στις εγχώριες υποχρεώσεις του.

Το παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά είχε ένταση πριν το τζάμπολ, λόγω της παρουσίας μερικών δεκάδων Βούλγαρων οπαδών, που είχαν αντεγκλήσεις με την αστυνομία, χωρίς αυτή η ένταση να… επεκταθεί.

Πλέον στο ραντάρ των “κίτρινων” είναι το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (25/11, 17:30), όπου φυσικά το διακύβευμα είναι πολύ μεγαλύτερο από το παιχνίδι με τη Λέφσκι, όπου η νίκη δεν είχε βαθμολογικό αντίκρισμα.

Με “καρέ” διψήφιων

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (24-26), με τον Αρη ωστόσο να φέρνει στα μέτρα του το παιχνίδι από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα, έχοντας ως μεγάλο όπλο τις λύσεις που πήρε από τον πάγκο του (35 πόντοι έναντι 13 της Λέφσκι).

Λάκι Τζόουνς (19π.), Νταλό (14π.), Βεργίνης (13π.) και Φλιώνης (10π.) ηγήθηκαν επιθετικά της ομάδας του Αγγέλου, για να την οδηγήσουν στη νίκη γοήτρου, αφού δεν υπήρχαν μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης.

Η διαφορά έφτασε και στο +11 (74-63, 35’), με την βουλγαρική ομάδα να μειώνει την απόσταση, αλλά όχι αρκετά για να απειλήσει με ολική ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 24-26, 46-43, 59-54, 81-76.