Παγκόσμιο Κύπελλο: Με το δεξί η Γεωργία των Ζούρου και Σενγκέλια (αποτελέσματα)

2021-11-26T20:06:36+00:00 2021-11-26T23:48:06+00:00.

26/Nov/21 20:06

Η πρώτη αγωνιστική των ευρωπαϊκών προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξεκίνησε με τις νίκες της Γεωργίας και της Ρωσίας. Όλα τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η συνέχεια.

Στο πρώτο ματς της ημέρας (26/11), η Γεωργία του Ζούρου ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά, κερδίζοντας με 88-83 την Ουκρανία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, όμως στην τελευταία περίοδο ”μίλησαν” οι γηπεδούχοι με επιμέρους 24-17, για το 1-0 στον 7ο όμιλο.

Ο ΜακΦάντεν ήταν όλα τα λεφτά, με τον πρώην παίκτη των ΠΑΟΚ και Κύμης να έχει 27 πόντους-9 ασίστ με 7/12 τρίποντα, ενώ 23 είχε ο Σερμαντίνι (9/13 δίποντα) και ο Σενγκέλια 16 πόντους-13 ριμπάουντ, ενώ την Πέμπτη (25/11) είχε αγωνιστεί στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Για την Ουκρανία, προσπάθησε με 18 ο Μπλιζνίουκ και με 16 ο Πετρόφ (12 ριμπάουντ).

Στη Ρωσία το ντέρμπι

Η Ρωσία πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στην Ιταλία, στο ντέρμπι της ημέρας με 92-78. Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο φινάλε και με επιμέρους 29-19, έκαναν το 1-0 στον 8ο όμιλο.

Ο Αστάπκοβιτς είχε 21 πόντους (7/1ο σουτ) και 5 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο Τορόποφ είχε 17 (7/10 σουτ). Για τους Ιταλούς, ο Τονούτ μέτρησε 20 πόντους-6 ασίστ και ο Τεσιτόρι 19 πόντους-6 ριμπάουντ

Νικηφόρα πρεμιέρα για Γαλλία και Ισπανία

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Βόρεια Μακεδονία, όπως δείχνει και το τελικό 65-94.

Η Ισπανία έκανε το 1-0 με τον Λόπεζ-Αροστεγκούι και τον Σίμα να έχουν από 15, με τον Κολόμ της ΑΕΚ να έχει 2 πόντους-3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους, προσπάθησε με 18 ο Σίμιτς, ενώ ο Ουάλι είχε 10 πόντους-5 ριμπάουντ.

Και η Γαλλία όμως, ξεκίνησε με νίκη, όχι το ίδιο εύκολη, καθώς το Μαυροβούνιο έβαλε δύσκολα, για το τελικό 73-67.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ -έφτασαν ακόμα και στο +10- για να δουν τελικά τους Γάλλους να ανατρέπουν την κατάσταση με το 24-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Λαμπεϊρί ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ 16-8 είχε ο Κορντινιέ. Για το Μαυροβούνιο, δεν ήταν αρκετός ο Μιχαϊλοβιτς των 23 πόντων και ο Κομπς των 16.