Πρ. Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 (Group L): Νίκησε στις λεπτομέρειες την Γεωργία, αλλά αγωνιά για Γκαλινάρι

2022-08-27T22:32:00+00:00 2022-08-28T03:55:05+00:00.

27/Aug/22 22:32

Με ένα σπουδαίο ματς στην Μπρέσια και ένα εύκολο διπλό ολοκληρώθηκε το “παράθυρο” του Αυγούστου στο Group L για τη δεύτερη φάση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου παρά την καθοριστική απουσία του ηγέτη και αρχηγού της Τορνίκε Σενγκέλια -ο οποίος θα χάσει και το Ευρωμπάσκετ- “πάλεψε” μέχρι το τελευταίο λεπτό στην Μπρέσια κόντρα στην Ιταλία, αλλά στο τέλος ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων τους χάρισε τη νίκη με 91-84 και τους ανέβασε πάλι στην κορυφή του Group L των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Καλύτεροι για τους Ιταλούς που αποτελούν τους οικοδεσπότες του Ομίλου της Εθνικής μας στο Ευρωμπάσκετ και αντιπάλους μας τη δεύτερη αγωνιστική (3/9), ήταν ο Φοντέκιο με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Γκαλινάρι ο οποίος τραυματίστηκε στο γόνατο και θα κάνει μαγνητική με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σπίσου με 15 πόντους και 5 ασίστ.

Από την Ομάδα του Έλληνα προπονητή ξεχώρισαν ο Μπιτάτζε με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ο ΜακΦάντεν με 16 πόντους και 2 ασίστ και ο Τσιντσάτζε με 8 πόντους και 11 ασίστ.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής δράσης για σήμερα στον συγκεκριμένο όμιλο, η Ισπανία κέρδισε με 86-64 εκτός έδρας την Ολλανδία και παρέμεινε πρώτη στην κατάταξη, ενώ οι ηττημένοι είναι οι μόνοι στον Όμιλο χωρίς νίκη.

Κορυφαίοι για τους “φούριας ρόχας” ήταν ο Μπράουν με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γκαρούμπα με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπριθουέλα με 13 πόντους.

Τέλος, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την βραδιά, η Ισλανδία μετά από ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 91-88 κόντρα στην Ουκρανία και ανέβηκε μόνη στην τρίτη προνομιούχο θέση του ομίλου, που οδηγεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.