Αταμάν: “Ασέβεια των διαιτητών προς την Τουρκία”

2022-08-29T07:37:15+00:00 2022-08-29T07:37:15+00:00.

29/Aug/22 07:37

Ο Εργκίν Αταμάν στάθηκε και στις διαιτητικές αποφάσεις στο ματς με τη Σερβία.

Η Τουρκία ηττήθηκε εντός έδρας από τη Σερβία με 72-79, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο 2-4 του Ι ομίλου και η πρόκριση, πλέον, δυσκολεύει πολύ.

O Τούρκος προπονητής δεν ήταν ευχαριστημένος με την εξέλιξη αυτή, καθώς μετά το 72-72, οι παίκτες του δεν σκόραραν ξανά.

Σύμφωνα με τον ίδιο, σε εκείνο το σημείο έγινε και κάτι ακόμα. Οι διαιτητικές αποφάσεις δεν άρεσαν στον 56χρονο, κάτι που ξεκαθάρισε μετά τον αγώνα.

”Φτάσαμε σε ένα σημείο, που θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει, ειδικά όταν υπήρξε ισοφάριση, αλλά τότε ήταν που μπήκαν στην εξίσωση οι αποφάσεις των διαιτητών.

Ήταν ασέβεια προς την τουρκική ομάδα μπροστά σε 16.000 θεατές. Φυσικά, θα κοιτάξουμε τα λάθη μας, έχουμε κάνει σοβαρά λάθη, αλλά ελπίζω η Επιτροπή Διαιτητών της FIBA να εξετάσει λεπτομερώς τα όσα έγιναν στην τελευταία περίοδο.

Ο σερβικός πάγκος συνεχώς μιλούσε και διαμαρτυρόταν, την ώρα που σε εμάς είχε δοθεί μία αστεία τεχνική ποινή στο πρώτο μέρος”

Απάντησε στους επικριτές του ο Λάρκιν: “Έχω άλλον ρόλο στην Τουρκία”