Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Συνεχίζει αήττητος ο Καναδάς που πέρασε από τώρα στους “8”

2022-09-25T15:48:33+00:00 2022-09-25T15:48:33+00:00.

25/Sep/22 15:48

Με δράση από τον δεύτερο όμιλο συνεχίστηκε η δράση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, με τον Καναδά να κάνει το 3/3 και να προκρίνεται πρόωρα στους “8”.

Είναι με διαφορά η καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση. Ο Καναδάς δέχεται 53.7 πόντους κατά μέσο όρο, 6 λιγότερους από τις ΗΠΑ κι αυτό είναι το σημείο κατατεθέν μίας ομάδας που δείχνει ότι έχει πάρα πολύ μεγάλες βλέψεις. Μπορεί στην επίθεση να μην κάνει μαγικές συνεργασίες, αλλά ξέρει τον τρόπο να βγάζει στο παρκέ την ταυτότητα της: Που είναι η άμυνα. Και τα πάντα ξεκινούν από εκεί. Η Ιαπωνία σούταρε με 17% στα τρίποντα, η καρδιά της αποσυνδέθηκε από το υπόλοιπο σώμα και ο Καναδάς είχε πετύχει την πρώτη μεγάλη νίκη. Οι Γιαπωνέζεςς δεν κατάφεραν να απειλήσουν από μακριά και τα πάντα ήταν θέμα χρόνου από εκεί και πέρα.

Η Μπρίτζετ Κάρλετον γιόρτασε τη δική της ημέρα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, η Κέιλα Αλεξάντερ είχε 11 από τα 48 συνολικά της ομάδας της και ο Καναδάς έφτασε στη νίκη χωρίς να απειληθεί ποτέ. Πλέον, μόνο αν επιδείξει τάσεις αυτοχειρίας μπορεί να χάσει την πρώτη θέση στον όμιλο.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

ΜΑΛΙ – ΓΑΛΛΙΑ 59-74

Μόλις 3 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου το Μάλι είχε ήδη καταφέρει να προκαλέσει το 100% της συγκέντρωσης των Γαλλίδων, που συνειδητοποίησαν ότι αν δεν προσέξουν θα αντιμετωπίσουν τεράστιο πρόβλημα. Επίσης, στο ίδιο διάστημα η τρομερή Σίκα Κονέ είχε προλάβει να δείξει ότι αυτή θα ήταν ακόμα μία μεγάλη βραδιά για την ίδια. Το σκορ ήταν 19-13 υπέρ των Αφρικανών, που τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 21-17 υπέρ τους. Το μήνυμα ελήφθη όμως. Κι όμως. Η Γαλλία προερχόταν από την ήττα στην προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Καναδά και τα νιάτα δεν είχε διάθεση για περαιτέρω αμφισβήτηση. Στη δεύτερη περίοδο η Γαλλία έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-11 με πολύ σκληρή άμυνα και με 14 πόντους της Γκάμπια Ουίλιαμς, που είναι από τις πιο συνεπείς σκόρερ σε αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Κι αυτές δεν συνετρίβησαν ποτέ.

Η Σίκα Κονέ έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι με 18 πόντους και 18 ριμπάουντ, όπου της έλειψε μόνο ένα ριμπάουντ για να ισοφαρίσει το ιστορικό ρεκόρ σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ 69-54

Ακόμα μία φορά σε ένα κατάμεστο γήπεδο κατακλυσμένο από 10 χιλιάδες κόσμο, η Αυστραλία έκανε το καθήκον της κι έδειξε τα δόντια της. Αυτή ουσιαστικά ήταν μία μάχη για την τρίτη θέση και την αποφυγή περιπετειών. Η Αυστραλία με πολύ σκληρή άμυνα, έφτασε στη νίκη με 69-54 απέναντι στη Σερβία και πλέον δεν κινδυνεύει ουσιαστικά, αναζητώντας το καλύτερο πλασάρισμα. Αυτή τη φορά ήταν ο Μπεκ Άλεν που με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ έσυρε το χορό και λύγισε τη Σερβία παρότι υπέπεσε σε ένα λάθος περισσότερο (19-18). Η Λόριν Τζάκσον πρόσθεσε 9 πόντους σε δέκα λεπτά συμμετοχής γιγαντώνοντας το legacy της. Η Σερβία δεν εκτέλεσε στα εντός παιδιά με περισσότερο από 33% εντός εκτός γραμμής, και μετά το 18-10 η διαφορά έφτασε σε διάφορες περιπτώσεις στους 18π.. Η Σερβία με όπλο την άμυνα της, αλλά με φοβερές αδυναμίες στην επίθεση, είχε κάποιες εκλάμψεις, μείωσε στους 8π., αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ πιο κάτω από αυτό το ορόσημο. Πλέον η Σερβία φαίνεται ότι πρέπει να συμβιβαστεί με την 4η θέση, ενώ η Αυστραλία θαύματα για να ανέβει πιο ψηλά από την 3η θέση. Όλα αυτά όμως, δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία για την Σάντι Μπροντέλο, που ανησυχεί για τον τραυματισμό της Μπεκ Άλεν που αποχώρησε από το ματς και άπαντες περιμένουν το …ιατρικό ανακοινωθέν.