Αστόχησε ο Ουίλμπεκιν, το πήρε η Σερβία, “βολεύτηκε” και η Ελλάδα

2022-11-14T22:03:42+00:00 2022-11-14T23:40:32+00:00.

14/Nov/22 22:03

Η Σερβία πήρε το μεγάλο ματς κόντρα στη Τουρκία με 77-76, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Περιμέναμε ματσάρα, ήταν ματσάρα!

Σερβία και Τουρκία ήθελαν όσο τίποτα τη νίκη στο ματς του Βελιγραδίου, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν με 77-76, μετά το χαμένο σουτ του Ουίλμπεκιν στο τέλος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 5-3 στον όμιλο της Εθνικής, με τους ηττημένους να μένουν στο 3-5.

Αυτό το αποτέλεσμα λειτούργησε υπέρ της Εθνικής, η οποία λίγο αργότερα νίκησε το Βέλγιο και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σερβίας, πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του και αποζημίωσε όσους το παρακολούθησαν. Οι δύο ομάδες, μετά τη δεύτερη περίοδο, πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει με πάνω από 3 πόντους.

Φτάσαμε, έτσι, στη τέταρτη περίοδο με σκορ 54-54, με τον Ουίλμπεκιν να κάνει το 66-70 στο 35′. Οι Σέρβοι αντέδρασαν για το 73-70, με τον παίκτη της Φενέρ να είναι εκεί για το 75-76 στο 38′.

Είχε, όμως, 0/2 βολές στο 39′ (77-76), με τον Σιπάχι να χάνει τη κατοχή αμέσως μετά, όπως και ο Μίτροβιτς. Οι Τούρκοι είχαν 13” για τη νίκη, αλλά ο Ουίλμπεκιν δεν βρήκε στόχο και η νίκη πήγε στους γηπεδούχους.

Ο Γκούντουριτς μς 18 πόντους και ο Ρίστιτς με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών. Για τη Τουρκία, 22 είχε ο μοιραίος Ουίλμπεκιν και 18 ο Μπιτίμ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-34, 54-54, 77-76

Σερβία (Πέσιτς): Άντζουσιτς, Ντόμπριτς 11, Γιόβιτς 6, Λούτσιτς 8, Ρίτσιτς 16, Γκούντουριτς 18, Τζάγκοντιτς-Κουρίντζα, Γιαραμάζ 5, Μίτροβιτς 10, Ραντάνοφ 3, Σίμανιτς, Τριφούνοβιτς

Τουρκία (Αταμάν): Μπιτίμ 18, Καμπάτσα 6, Σαϊμπίρ 2, Σιπάχι 11, Ουίλμπεκιν 22, Μπίρσεν, Χέιζερ 5, Κοκσάλ, Μαχμούτογλου 2, Οσμάνι 8, Τουντζέρ, Γιασάρ 2