Εθνική: Το πάλεψε, αλλά… φινάλε με ήττα στην Λετονία (videos)

2023-02-27T20:21:34+00:00 2023-02-27T20:45:19+00:00.

27/Feb/23 20:21

Η Λετονία νίκησε την Ελλάδα με 67-57, στο φινάλε των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Με ήττα ολοκλήρωσε τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 η Εθνική.

Η Λετονία ήταν ανώτερη και με 67-57 έκλεισε την φάση με ρεκόρ 9-1, με την Ελλάδα να μένει στο 6-4.

Ο Χατζηδάκης είχε 9 πόντους για την Ελλάδα και ήταν ο πρώτος σκόρερ της γαλανόλευκης.

Πάπας, Μαντζούκας και Τανούλης πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους με την Εθνική.

Αμφότερες οι ομάδες έχουν πάρει εδώ και καιρό το εισιτήριο για την τελική φάση.

Μάλιστα, αν η Σερβία κερδίσει την Μεγάλη Βρετανία, τότε θα πάρει κι εκείνη την πρόκριση και μάλιστα ως δεύτερη.

Κι αυτό γιατί οι Σέρβοι ηττήθηκαν μεν από την Ελλάδα με 97-92, όμως στο Βελιγράδι την είχαν κερδίσει με 100-94.

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική, με την Λετονία να παίρνει άμεσα το προβάδισμα και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η διαφορά πήγε ακόμα και σε διψήφια επίπεδα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +10 (18-8).

Η ελληνική ομάδα είχε εμφανές επιθετικό πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο, που όμως στην πορεία… εξαφανίστηκε. Το 33-24 έγινε 33-32 στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον Χουγκάζ να βάζει το καλάθι του ματς στο φινάλε, αν και… γονατιστός!

Η τρίτη περίοδος είχε άλλη εικόνα, εφάμιλλη της πρώτης. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με 10+ πόντους, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο για το 52-41 μετά από 30′ αγώνα.

Η Εθνική προσπάθησε, αλλά στο 61-55 δεν βρήκε στόχο και η διαφορά πήγε στους 8 (63-55) στο 38′. Ο χρόνος ήταν κατά των διεθνών, οι γηπεδούχοι έκαναν το 65-57 στο 39′ και έτσι η νίκη πήγε στους τελευταίους με το τελικό

Πού κρίθηκε

Το 58-55 έγινε 63-55 για την Λετονία με περίπου 2′ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Ο Λεϊμάνις με 11 πόντους-8 ασίστ. Ο Στράουτινς είχε επίσης 11 και ο Μπερτάνς 10.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Χατζηδάκης 9, Καλαϊτζάκης Π. 3 (1), Κατσίβελης 7 (1), Μωραϊτης 6, Πάπας 3 (1), Χουγκάζ 2, Φλιώνης 3 (1), Γόντικας 4, Μαντζούκας 2, Μουράτος 3, Τανούλης 7 (1), Τολιόπουλος 8 (2)