Ελλάδα-ΗΠΑ: Η μία νίκη της “Επίσημης Αγαπημένης” σε 13 ματς. Και τι… νίκη! (Video)

2023-08-18T09:04:16+00:00 2023-08-18T09:04:16+00:00.

18/Aug/23 09:04

H Eθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει απόψε τις ΗΠΑ (19:00, Cosmote Sport 4, Action 24) σε φιλικό παιχνίδι, το 14ο ματς μεταξύ των δύο εθνικών ομάδων.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μία νίκη έχει πετύχει η “Επίσημη Αγαπημένη” κατά της Team Usa. Και τι νίκη ήταν αυτή! Για πολλούς η μεγαλύτερη στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ

Την 1η Σεπτεμβρίου του 2006 στη Σαϊτάμα της Ιαπωνίας, η Εθνική ομάδα βρήκε μπροστά της στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, τις ΗΠΑ του νέου τότε ΛεΜπρόν Τζέιμς, του Καρμέλο Άντονι, του Κρις Πολ μεταξύ άλλων.

Ποτέ δεν είχαμε νικήσει ως τότε τις ΗΠΑ. Και δεν έγινε ξανά ως σήμερα.

Μόνο μία φορά – και πάλι σε Παγκόσμιο Κύπελλο, αυτό της Αργεντινής το 1990- έφτασαν οι “γαλανόλευκοι” ένα κλάσμα μακριά από το θρίαμβο, με τον Νάσο Γαλακτερό να ευστοχεί στην εκπνοή.
Οι διαιτητές αποφάσισαν πως το ματς είχε τελειώσει, instant replay δεν υπήρχε φυσικά τότε (φαίνεται πως ο Γαλακτερός πρόλαβε το χρονόμετρο) και χάσαμε στην παράταση.

Το 2006 όμως, η “Επίσημη Αγαπημένη” δεν χρειάστηκε σουτ στην εκπνοή: 101-95 το σκορ, κατοστάρα κατά της Team Usa, με μία μοναδική, ασύλληπτη εμφάνιση ειδικά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Παρακολουθείστε το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 μέσα από την επίσημη υπηρεσία streaming της FIBA. Κάντε εγγραφή στο Courtside 1891 και μην χάσετε δευτερόλεπτο από τη δράση!

O Σπανούλης ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους πριν πάει να παίξει στους Ρόκετς, ο ανίκητος στη ρακέτα Σχορτσανίτης πρόσθεσε 14, ο Διαμαντίδης έβαλε 12, ο αρχηγός Μιχάλης Κακιούζης είχε 15 και ο φοβερός Θοδωρής Παπαλουκάς πρόσθεσε οκτώ πόντους, 12 ασίστ και πέντε ριμπάουντ σε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις του με την Εθνική. Και δεν ήταν λίγες.

Η προϊστορία με ΗΠΑ σε επίπεδο Ανδρών

Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 στη Σενζέν της Κίνας, όπου οι ΗΠΑ είχαν πάρει τη νίκη με 69-53 για τη δεύτερη φάση των ομίλων.