Λιθουανία: Zoρίστηκε αλλά νίκησε το Πουέρτο Ρίκο (Video)

2023-08-19T10:29:33+00:00 2023-08-19T10:29:33+00:00.

19/Aug/23 10:29

Η Λιθουανία ζορίστηκε κατά του Πουέρτο Ρίκο, αλλά πήρε τη νίκη με 93-80 σε φιλικό τεστ που έγινε στην Κίνα, πριν οι δύο ομάδες πάνε στη Μανίλα για το Παγκόσμιο Κύπελλο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Λιθουανία είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, παίρνοντας διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο, αλλά το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να μειώσει ως τους πέντε και να δώσει ενδιαφέρον στην φιλική αναμέτρηση.

Καλύτεροι οι Λιθουανοί στην τελευταία περίοδο, αύξησαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους για να ολοκληρώσουν τη φιλική νίκη.

Κορυφαίος του γηπέδου δεν ήταν άλλος από τον αρχηγό και ηγέτη αυτής της Εθνικής Λιθουανίας – ελλείψει του Ντομάντας Σαμπόνις- Γιόνας Βαλαντσιούνας.

Ο σέντερ των Πέλικανς τέλειωσε το ματς με 20 πόντους, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (6/8) και στις βολές (8/9), ενώ πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 11 ριμπάουντ.

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις τον ακολούθησε με 14 πόντους και πέντε ασίστ, ενώ ο Ίγκνας Μπραζντέικις πρόσθεσε 11.

Ο Τζόρνταν Χάουαρντ με 18 πόντους (4/7 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος για το Πουέρτο Ρίκο, ενώ τον ακολούθησε με 12 πόντους ο Τρεμόντ Ουότερς.

Ο Κοντίτ- πρώην του Προμηθέα- είχε επτά πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Παρακολουθείστε το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 μέσα από την επίσημη υπηρεσία streaming της FIBA. Κάντε εγγραφή στο Courtside 1891 και μην χάσετε δευτερόλεπτο από τη δράση!