Ελλάδα – Γερμανία: Αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Παπαγιάννης, εκτός αγώνα και ο Τάις (video)

2023-08-19T19:42:37+00:00 2023-08-19T19:47:23+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Aug/23 19:42

Κακός χαμός με τις διαιτητικές αποφάσεις στο τρίτο δεκάλεπτο. Αποβλήθηκαν οι Γιώργος Παπαγιάννης και Ντάνιελ Τάις.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Εθνική ομάδα βρίσκεται στην πρωτεύουσα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων για τα τελευταία δύο παιχνίδια προετοιμασίας με τις ΗΠΑ (86-108) και τη Γερμανία.

Μπορεί το ματς με τη Γερμανία να ξεκίνησε με τον Μιχάλη Λούντζη να παθαίνει… Κάρι, όμως συνεχίστηκε μ’ ένα αλαλούμ από πλευράς διαιτητών στα μισά της τρίτης περιόδου…

Συγκεκριμένα, μετά από μία κόντρα του Γιώργου Παπαγιάννη με τον Ντάνιελ Τάις, οι διαιτητές σταμάτησαν το παιχνίδι στο 25ο λεπτό και τους χρέωσαν από ένα φάουλ και μία τεχνική ποινή.

Παρακολουθείστε το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 μέσα από την επίσημη υπηρεσία streaming της FIBA. Κάντε εγγραφή στο Courtside 1891 και μην χάσετε δευτερόλεπτο από τη δράση!

Αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Γιώργος Παπαγιάννης από το παιχνίδι (καθώς χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή), όπως και ο Τάις (ο οποίος έκανε το πέμπτο του φάουλ), με τον Δημήτρη Ιτούδη λίγο αργότερα να φτάνει μέχρι το κέντρο του γηπέδου, προκειμένου να διαμαρτυρηθεί στους διαιτητές γι’ αυτή την απόφαση.

Στη συνέχεια και ο Τόμας Ουόκαπ τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές του αγώνα.

Ελλάδα – Γερμανία: Έπαθε… Κάρι ο Λούντζης (video)