Μαυροβούνιο – Μεξικό: Εις το όνομα του Βούτσεβιτς η εύκολη νίκη και το…άλμα πρόκρισης (Videos)

2023-08-25T12:40:18+00:00 2023-08-25T14:02:02+00:00.

25/Aug/23 12:40

nikola-vucevic-montenegro

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν εντυπωσιακός με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ και το Μαυροβούνιο νίκησε άνετα με 91-71 το Μεξικό στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πετυχαίνοντας έτσι την παρθενική του νίκη σε φάση ομίλων στη διοργάνωση…

Aποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Το Μαυροβούνιο δεν σημείωσε απλά μία νίκη, αλλά ουσιαστικά κέρδισε το απόλυτο αβαντάζ για την πρόκριση στην επόμενη φάση από αυτό του γκρουπ στη Μανίλα, καθώς λογικά θα επικρατήσει της Αιγύπτου και ανεξάρτητα τι θα κάνει με τη Λιθουανία, θα προχωρήσει παραπέρα στη διοργάνωση.

Θυμίζουμε πως από αυτόν τον όμιλο θα προκύψει η τετράδα με τον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας, οπότε σε περίπτωση που προκριθεί κι αυτή, θα βρει (πιθανότατα) το Μαυροβούνιο απέναντι της.

Ο Βούτσεβιτς ήταν σαρωτικός απέναντι στους φιλότιμους πλην… λίγους Μεξικάνους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Κέντρικ Πέρι, ειδικά στην τέταρτη περίοδο που το Μαυροβούνιο πάτησε το γκάζι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το Μαυροβούνιο χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να… συνηθίσει το “άγνωστο” Μεξικό, αλλά μετά το αρχικό 19-19 της πρώτης περιόδου, άνοιξε εντυπωσιακά το σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 48-39.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς δεν είχε αντίπαλο στο ύψος και την αξία του σκοράροντας μέσω κι έξω από τη ρακέτα, ενώ ο Κέντρικ Πέρι αλλά και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς δημιουργούσαν για τον άσο των Μπουλς αλλά και τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους.

Το Μαυροβούνιο έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +13 με τον Βούτσεβιτς να ξεπερνάει τους 20 πόντους και τον Ιβάνοβιτς να έρχεται κοντά στο σκοράρισμα, αλλά γενικά το Μεξικό έδειχνε να μην παρατάει εύκολα τα όπλα.

Κατάφερε να μειώσει στους επτά πόντους, 74-67, στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά η προσπάθεια του δεν είχε ιδιαίτερο αντίκρισμα. Πρώτα ο Βούτσεβιτς και μετά ο Κέντρικ Πέρι με γκολ-φάουλ, άνοιξαν πάλι τη διαφορά υπέρ των Μαυροβούνιων (80-69) με τρία λεπτά να απομένουν, οι δύο άσοι “βομβάρδισαν” και από μακριά, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά σε ύψη που ίσως να μην αντικατοπτρίζουν την πραγματική εικόνα του αγώνα.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν μία… κλάση πάνω από όλους στο παρκέ. Ο σταρ των Σικάγο Μπουλς δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, να κυριαρχήσει στη ρακέτα, αλλά να βάλει κι όλα τα μακρινά σουτ (3/3 τρίποντα), οδηγώντας την ομάδα του στη καθαρή νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Το Μαυροβούνιο είχε περισσότερο βάθος, διάρκεια και ποιότητα, κυριαρχώντας στις … ζυγές περιόδους (2η και 4η), γεγονός που καθόρισε την αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 19-19, 29-20, 19-20, 23-13

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αυστραλία-Φινλανδία: Σαρωτικοί “Μπούμερς” με υπέροχους Πάτι Μιλς και Τζος Γκίντεϊ (Videos)

Ανγκόλα – Ιταλία 67-81: Ιταλικό ξέσπασμα στο φινάλε και πρεμιέρα με νίκη (videos)