Αυστραλία – Γερμανία 82-85: “Ωραίος” ο Σρέντερ, “μοιραίος” ο Μιλς (videos)

2023-08-27T12:41:33+00:00 2023-08-27T14:57:10+00:00.

gadamopoulos

27/Aug/23 12:41

Schroder-Mills_AUS-GER

Παρά την απουσία του Φραντς Βάγκνερ, η Γερμανία θριάμβευσε επί των “Boomers” για το 2/2 στην Οκινάουα και με το σόου του Ντένις Σρέντερ έδειξε ότι έχει υψηλές βλέψεις σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Παρότι πήγε να υποδυθεί τον ρόλο του «μοιραίου», με ένα λάθος σρα 23,7΄ και το σκορ στο 83-82 υπέρ της ομάδας του, ο Ντένις Σρέντερ οδήγησε τελικά τη Γερμανία σε θρίαμβο επί της Αυστραλίας με 85-82.

Ο γκαρντ των Τορόντο Ράπτορς πέτυχε 30 πόντους, μοίρασε οκτώ ασίστ και έφερε τη «Μάντσαφτ» στο 2-0, επιβεβαιώνοντας τις υψηλές βλέψεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο! Ο Σρέντερ σκόραρε το καλάθι για το προβάδισμα 83-82 στα 41,7΄΄, βλέποντας τελικά τον κορυφαίο Αυστραλό, Πάτι Μιλς, να γίνεται εκείνος μοιραίος…

Μετά το λάθος του Σρέντερ, ο Μιλς, που είχε 21 πόντους στο ματς, αλλά ήταν εμφανώς κουρασμένος, έχασε τη μπάλα στα 7΄΄, στο δεύτερο λάθος του στο τελευταίο λεπτό. Ο Λο, που έκανε ένα σπουδαίο ματς με 20π.(!), «έγραψε» το 85-82 στο 1,5΄΄ και ο Τζος Γκίντεϊ δεν πρόλαβε να σουτάρει από το κέντρο.

Η νίκη της Γερμανίας αποκτά μεγαλύτερη σημασία, καθώς αγωνίστηκε στο παιχνίδι χωρίς έναν εκ των κορυφαίων παικτών της, Φραντς Βάγκνερ, που υπέστη διάστρεμμα στην πρεμιέρα. Οι Γερμανοί νίκησαν τα δύο πρώτα ματς ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και πρώτη μετά το 2006 (είχαν επικρατήσει της Ιαπωνίας και της Νέας Ζηλανδίας).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Σόου από Μιλς και Σρέντερ

Παρά την απουσία του Φραντς Βάγκνερ, μόνο μουδιασμένα δεν άρχισε το ματς η Γερμανία. Η ομάδα του κόουτς Χέρμπερτ προηγήθηκε 8-0 στο 3΄ και 16-5 στο 5΄, με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Μπόνγκα (7π.). Οι Αυστραλοί, όμως, με τον Πάτι Μιλς να σκοράρει τους πρώτους 13π. της ομάδας του, πέτυχαν επιμέρους 20-6, για το προσπέρασμα με 25-22 στο 9΄, έχοντας συνολικά 5/7τριπ. στο δεκάλεπτο (25-24)! Η δεύτερη περίοδος, πάντως, άνηκε σε έναν άλλον γκαρντ από το ΝΒΑ. Ο Ντένις Σρέντερ πέτυχε 12 από τους 18π. του στη δεύτερη περίοδο, φέρνοντας τη Γερμανία στο 39-31 του 16΄, πριν από το 49-44 της ανάπαυλας, με τη «Μάντσαφτ» να έχει 12/16διπ.!

«Μία σου και μία μου» και «θρίλερ»

Οι Αυστραλοί φάνηκε να παίρνουν τα ηνία και τον έλεγχο του ματς όταν βρέθηκαν στο 63-59 του 28΄, αλλά δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το προβάδισμα για πολύ, παρά το καλό παιχνίδι του Τζος Γκίντεϊ. Οι «Boomers» βρέθηκαν στο +4 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Γερμανοί άρχισαν την τέταρτη περίοδο με σερί 10-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 72-66, με μπροστάρη τον Σρέντερ. Η Αυστραλία ισοφάρισε 79-79 πριν από το «θρίλερ» του τελευταίου δίλεπτου, που έβγαλε νικήτρια τη Γερμανία.

Πού κρίθηκε: Στη γερμανική άμυνα που κράτησε την Αυστραλία σε 16π. στην τέταρτη περίοδο, αλλά και στα δύο λάθη του Πάτι Μιλς στα τελευταία 63΄΄…

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντένις Σρέντερ έπαιξε και για τον Φραντς Βάγκνερ, σκοράροντας 30 πόντους με 5/10διπ., 5/9τριπ. και 5/5βολ., ενώ είχε και οκτώ ασίστ και πέτυχε και το ουσιαστικά νικητήριο καλάθι στα 41,7΄΄!

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-49, 66-62, 82-85.

Αυστραλία (Γκούρτζιαν): Θάιμπελ 2, Γκίντεϊ 17 (7/15διπ., 0/2τριπ.), Μιλς 21 (6/9διπ., 3/5τριπ., 6ασ.), Γκριν 6 (2/3τριπ.), Ινγκλς 5, Κουκς 9, Έξουμ 9 (1), Ουάιτ, Κέι 5 (1), Ριθ 8 (2/2τριπ.).

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (1), Λο 20 (4/4διπ., 4/8τριπ.), Γκιφάι 2, Βόιτμαν 7 (1/1τριπ., 6ριμπ.), Τάις 9, Μ. Βάγκνερ 4 (1/4διπ., 0/1τριπ.), Σρέντερ 30 (5/9τριπ., 8ασ.), Χόλατζ, Τίμαν 2, Ομπστ 2.

Photo credit: FIBA.com