Κίνα – Νότιο Σουδάν 69-89: Ιστορική νίκη… ελπίδας για τους Αφρικανούς! (videos)

2023-08-28T11:56:15+00:00 2023-08-28T12:56:44+00:00.

28/Aug/23 11:56

Το Νότιο Σουδάν κέρδισε την Κίνα με 69-89, για τον δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Αποστολή στη Μανίλα: Αρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Το Νότιο Σουδάν δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Κίνα, παίρνοντας τη πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Το τελικό 69-89 έφερε τους νικητές στο 1-1 στον δεύτερο όμιλο, στην πρώτη του νίκη σε τελική φάση Μουντομπάσκετ.

Η συνέχεια θα βρει την Κίνα (0-2) αντιμέτωπη του Πουέρτο Ρίκο (1-0), ενώ το Νότιο Σουδάν θα παίξει κόντρα στην Σερβία (1-0).

Για να έχει… νόημα η νίκη αυτή για τους Αφρικανούς, θα πρέπει η Κίνα να πάρει τη νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο, εκτός κι αν κάνουν την έκπληξη επί των Σέρβων.

Η εξέλιξη

Το Νότιο Σουδάν ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και γρήγορα πήρε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, κυρίως με τον Τζόουνς.

Οι Κινέζοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και το κατάφεραν πριν το τέλος του ημιχρόνου για το 40-44 από το -11 (28-39).

Το σκηνικό ανάλογο και στην τρίτη περίοδο με τους Αφρικανούς να είναι πιο αποτελεσματικοί και ουσιαστικά να μην κινδυνεύουν (53-63).

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με το Νότιο Σουδάν να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του για το τελικό 69-89.

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά, οι νικητές δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας μάλιστα 15/30 τρίποντα.

Ο Τζόουνς με 21 πόντους-6 ασίστ ήταν ο βασικός επιθετικός πόλος των νικητών. Ο Άντερσον δεν ήταν αρκετός για την Κίνα με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 40-44, 53-63, 69-89

Κίνα (Τζόρτζεβιτς): Τσούι 6, Μ. Χου 5 (1), Άντερσον 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουάνκ 2, Ζανγκ, Τ. Ζάο 6, Ρ. Ζάο 13 (3), Π. Ζου 5 (1), Κ. Ζου 10

Νότιο Σουδάν (Άιβι): Μπαρ, Ντεκ 3 (1), Ντενγκ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκέιμπριελ 3, Τζόουνς 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάκουολ 6, Κουάνι 16 (4/11 τρίποντα), Μαλουάχ 1, Όμοτ 14 (2), Σαγιόκ 13 (2)