Βενεζουέλα – Πράσινο Ακρωτήρι 75-81: Τεράστια ανατροπή, τεράστια νίκη (videos)

2023-08-28T12:09:51+00:00 2023-08-28T14:26:01+00:00.

28/Aug/23 12:09

Το Πράσινο Ακρωτήρι έγραψε ιστορία με τη πρώτη του νίκη σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 75-81 επί της Βενεζουέλας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Νίκη -και τι νίκη- για το Πράσινο Ακρωτήρι!

Η αφρικανική ομάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 75-81 κόντρα στη Βενεζουέλα.

Μάλιστα, η επιτυχία αυτή ήρθε μετά από ανατροπή από το -13 και με επιμέρους 9-22 στην τέταρτη περίοδο, με τον Ουίλ Ταβάρες να ξεχωρίζει.

Στο φινάλε του πρώτου γύρου στον έκτο όμιλο, η Βενεζουέλα αντιμετωπίζει την Γεωργία (1-0) και το Πράσινο Ακρωτήρι την Σλοβενία (1-0).

Το αποτέλεσμα αυτό βολεύει την Γεωργία του κόουτς Ζούρου, η οποία είχε κερδίσει με +25 το Ακρωτήρι, επομένως έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας.

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και από τις δυο ομάδες, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες από την γραμμή του τριπόντου, για το 23-24 στο 10′.

Με 7/14 τρίποντα και 16/32 σουτ, η Βενεζουέλα πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +13 (46-33).

Και ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι έδειχναν ότι δεν θα έχουν πρόβλημα, Γκόμες, Αλμέιδα και Ταβάρες (Ουίλ) έφεραν το 66-59 στο 30′.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, πριν το Πράσινο Ακρωτήρι κάνει μία τρομερή ανατροπή με 9-22, για να πάρει τη νίκη με 75-81.

Πού κρίθηκε

Στο 9-22 των νικητών στην τέταρτη περίοδο και ειδικά στο 75-77 από τον Ουίλ Ταβάρες στο -57” και το 75-79 από τον ίδιο στο -22”.

Ο Γκόμες είχε 22 πόντους, ο Ουίλ Ταβάρες 20 και ο Αλμέιδα 18. Ο Έντι Ταβάρες είχε 6 πόντους-14 ριμπάουντ. Ο δεύτερος, όμως, έβαλε κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-33, 66-59, 75-81

Βενεζουέλα (Ντούρο): Καρέρα 5 (1) , Τσούριο 8 (2), Κολμενάρες 6 (5 ριμπάουντ) , Κουμπιλάν 15 (3) , Γκρατερόλ , Γκιλνέτ 7 (1) , Ματεράν 5 (1), Ρουίθ 2 (4 ριμπάουντ) , Σότζο 13 (7 ριμπάουντ) , Βάργκας , Ζαμόρα 14 (4/7 τρίποντα)

Πράσινο Ακρωτήρι (Τροβοάντα): Αλμέιδα Ι. 18 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) ,Αλμέιδα Τ. 6 (1) ,Κορέιρα 2 , Ντε Ρόσα 2 , Γκόμες Κ. , Γκόμες Μπ. 22 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λίμα 2, Μέντες (4 ριμπάουντ), Μεντόνσα 3 (1) , Ταβάρες Γ. 20 (1), Ταβάρες Ε. 6 (14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη)