Ελλάδα – ΗΠΑ: Πρώτος σκόρερ ο Παπαγιάννης με 17 πόντους! (video)

2023-08-28T15:21:28+00:00 2023-08-28T18:25:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Aug/23 15:21

Ο Γιώργος Παπαγιάννης μπήκε… φουριόζος κι έκανε πάρτι απέναντι στην φροντ λάιν των ΗΠΑ στην πρώτη περίοδο, ενώ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, σημειώνοντας 17 πόντους.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής ομάδας στο παιχνίδι με τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ο Έλληνας ψηλός έδωσε τον καλύτερό του εαυτό, σε αυτό το κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στο φαβορί του ομίλου, όμως η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη, αφού ηττήθηκε με 109-81.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και νυν της Φενέρ, μπήκε απολύτως προετοιμασμένος στο παρκέ, σκοράροντας με κάθε τρόπο στο αντίπαλο καλάθι.

Ήταν ένας πονοκέφαλος για τον Στιβ Κερ, καθώς σημείωσε 11 πόντους με 4/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο, σε όλη την πρώτη περίοδο.

Μάλιστα, ο νέος σέντερ της Φενέρ, ολοκλήρωσε το παιχνίδι, όντας πρώτος σκόρερ όχι μόνο της Εθνικής, αλλά του αγώνα, με 17 πόντους με 7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος, σε 23:33 που αγωνίστηκε. Ο ψηλός της Εθνικής μας, ήθελε άλλους 4 πόντους για να φτάσει τους 21 που είναι ρεκόρ καριέρας για τον ίδιο.

Όταν υπάρχει καλή κυκλοφορία υπάρχει και πιο ελεύθερο σουτ, υπάρχουν παραπάνω πιθανότητες για να σκοράρουμε. Θα το πω ακριβώς ό,τι είπα και στην προηγούμενη ερώτηση, θα πρέπει να τα κοιτάξουμε αυτά γιατί έτσι θα σκοράρουμε πιο εύκολα. Έγινε μία πολύ καλή ομαδική προσπάθεια, δεν ήταν μόνο εγώ. Όλοι κρατιόμασταν πολύ καλά στο σκορ, βγάζαμε πολύ καλές φάσεις”, δήλωσε ο Έλληνα ψηλός μετά το φινάλε του αγώνα με τις ΗΠΑ.

Photo Credits: FIBAWC

Σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, αγωνίζεται μια ολόκληρη χώρα. Γι’ αυτό, έχει δίπλα της τον ΟΠΑΠ.

Ουέτζελ στο Eurohoops: “Η Ελλάδα έχει εξαιρετικούς σουτέρ” (video)