Η “κοντή” Γαλλία έσωσε την… τιμή της στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στον Λίβανο

2023-08-29T13:37:39+00:00 2023-08-29T16:02:43+00:00.

29/Aug/23 13:37

Η Γαλλία κόντεψε να χάσει το ματς και την… τιμή της απέναντι στον Λίβανο, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφερε να υποτάξει τους αντιπάλους της που σε όλο το παιχνίδι ήταν μπροστά, απειλώντας τους “Τρικολόρ” με μία σοκαριστική ήττα.

Αποστολή στην Τζακάρτα: Αντώνης Στρογγυλάκης/ info@eurohoops.net

Η απουσία των Γκομπέρ, Λεσόρ και Φαλ – όλα τα πεντάρια της Γαλλίας δηλαδή- δεν μπορεί να σταθεί από μόνη της ως δικαιολογία, αφού μιλάμε για μία ομάδα γεμάτη σταρ, πρωταγωνιστές σε ΝΒΑ και Ευρωλίγκα απέναντι στους παντελώς άγνωστους αντιπάλους τους.

Απογοητευμένη και απογοητευτική η Γαλλία για 30 λεπτά, ακολουθούσε στο σκορ τους Λιβανέζους και τελικά μία σοβαρή προσπάθεια στην τελευταία περίοδο από τους Μπατούμ-Οκόμπο-Κορντινιέ και Φρανσίσκο, ήταν αυτή που έφερε την πρώτη νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Λίβανος κράτησε το προβάδισμα και μάλιστα έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους οκτώ πόντους (!), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο όμως έληξε υπέρ των Γάλλων που … σοβαρεύτηκαν αμυντικά στο τελευταίο διάστημα του 20λεπτου.

Ο φοβερός Αρακζί με 27 πόντους έβαλε ξανά μπροστά τον Λίβανο στο 30′ (59-58), την ώρα που ο μοναδικός ψηλός των Γάλλων – και φυσικά όχι “πεντάρι” – ο Γκερσόν Γιαμπουσέλι, φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ. Ήταν και ο πρώτος σκόρερ των “Τρικολόρ” ως το 30′ με 18 πόντους, ενώ ο Φουρνιέ δεν έπαιξε πολύ.

Τα ριμπάουντ ήταν μεν σε ισορροπία, αλλά με Γκομπέρ-Φαλ και Λεσόρ δεν υπήρχε περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο κι ούτε η ρακέτα των Γάλλων θα έδειχνε σαν ξέφραγο αμπέλι.

Ο Λίβανος ξέφυγε με τέσσερις βάζοντας ακόμα μεγαλύτερη πίεση στους Γάλλους , αλλά η ταυτόχρονη παρουσία των “Ευρωλιγκάτων”, Οκόμπο, Φρανσίσκο και Κορντινιέ στο παρκέ, κράτησε την ομάδα τους.

Η Γαλλία προσπέρασε με 74-65 στο 35′, αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι υπέρ τους και ουσιαστικά έδειξαν για μία και μοναδική φορά στο παιχνίδι την ισχύ της. Παρόλα αυτό ο Λίβανος μείωσε σε 82-79, κρατώντας ζωντανό το ενδιαφέρον, αλλά ένα τρίποντο του Νικολά Μπατούμ, 35” πριν το τέλος, έκρινε οριστικά την αναμέτρηση

Παίκτης-κλειδί

Ο Γιαμπουσέλι ήταν ο καλύτερος σκόρερ των Γάλλων κι αυτός που κρατούσε ζωντανή την ομάδα του ως το 30′, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Κορντινιέ που άλλαξε το ρυθμό και έβαλε καθοριστικούς πόντους για να γυρίσει το παιχνίδι, μαζί με τον υπέροχο στο τελευταίο δεκάλεπτο, Έλι Οκόμπο.

Που κρίθηκε

Στο διάστημα 32-37′ η Γαλλία εγκλώβισε τον Λίβανο με ένα πολύ κοντό αλλά ευέλικτο σχήμα χωρίς τον Γιαμπουσέλι και τον Μπατούμ… πεντάρι. Τα κλεψίματα, το γρήγορο μπάσκετ και οι σωστές επιλογές στην επίθεση… έσωσαν την κατάσταση.

Δεκάλεπτα: 20-19, 17-19, 22-20, 20-27