Γεωργία: Με φοβερό Σενγκέλια η ομάδα του Ηλία Ζούρου στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου! (Video)

2023-08-30T11:40:34+00:00 2023-08-30T12:05:07+00:00.

30/Aug/23 11:40

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου πέτυχε σπουδαία νίκη με 70-59 επί της Βενεζουέλας και προκρίθηκε με άνεση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με τον αρχηγό, Τόκο Σενγκέλια, μεγάλο πρωταγωνιστή, η Εθνική Γεωργίας πέτυχε τον αρχικό της στόχο με ρεκόρ 2-1 και έτσι στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο κατάφερε να φτάσει στους “16” και φιλοδοξεί να κάνει την έκπληξη απέναντι σε Γερμανία και Αυστραλία (συν Σλοβενία) στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπαίνει με τέσσερις βαθμούς στο νέο όμιλο, όσους και η Αυστραλία, ενώ από έξι θα έχουν Σλοβενία (αν κερδίσει το Πράσινο Ακρωτήρι όπως αναμένετα) και Γερμανία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Τόκο Σενγκέλια οδήγησε την ομάδα του σε ένα 24-19 στην πρώτη περίοδο, αλλά στη δεύτερη έγινε η μεγάλη διαφορά για την Εθνική Γεωργίας.

Βρίσκοντας λύσεις κι από άλλους παίκτες,  η ομάδα του Ηλία Ζούρου εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 και έδειχνε ασφαλής για τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γεωργία ξέφυγε ακόμα και με 23 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η μαχητική Βενεζουέλα πάλεψε να κρατηθεί στο σκορ και κατάφερε να μειώσει ως τους 15, στο 59-44.

Ως εκεί όμως. Οι παίκτες του κόουτς Ζούρου κράτησαν την απόσταση στο σκορ παρά την αστοχία τους – ειδικά στα τρίποντα- και δεν ένιωσαν πραγματική απειλή ποτέ μέχρι το 40λεπτο, αφού και η Βενεζουέλα έβλεπε το καλάθι πολύ… μικρό και δεν είχε τύχη.

Ο Τόκο Σενγκέλια πέτυχε 12 από τους 24 πόντους της Γεωργίας στην πρώτη περίοδο, διαλύοντας την άμυνα της Βενεζουέλας, συνέχισε εντυπωσιακά και στην τρίτη και έτσι ο αρχηγός της ομάδας έβαλε τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση.

Που κρίθηκε

Η Γεωργία έκανε … πάρτι στη δεύτερη περίοδο. Το +14 με μόλις τέσσερις πόντους παθητικό έδωσε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου μία καθαρή, στιβαρή διαφορά 19 πόντων στο ημίχρονο με 12/15 δίποντα και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή για τη Βενεζουέλα που έκλεισε τον πρώτο γύρο με 0/3.

Δεκάλεπτα: 24-19, 18-4, 17-21, 11-15