Ελλαδάρα, ομαδάρα στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τη Νέα Ζηλανδία και πέρασε στους “16”! (videos)

2023-08-30T16:40:02+00:00 2023-08-30T23:57:25+00:00.

gadamopoulos

30/Aug/23 16:40

Papapetrou-vs-New Zealand

Πρόκριση της Εθνικής στη 2η φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με ανατροπή από το -15 και μεγάλη άμυνα στο δεύτερο μέρος. Ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο ο Παπαπέτρου, σημαντική βοήθεια του Λαρεντζάκη.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Υπήρχε ανάγκη από (νέους) «ήρωες». Ωστόσο, αν και αυτοί βρέθηκαν το μεσημέρι της Τετάρτης (30/8) στη Μανίλα, απαιτούνταν και η γνωστή συνταγή, το DNA της Εθνικής, που είναι παραδοσιακά η άμυνα.

Η ελληνική ομάδα «γύρισε» από το -15, νίκησε τη Νέα Ζηλανδία με 83-74 και προκρίθηκε στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, νικώντας με μπόλικο άγχος μία ποιοτικά κατώτερη ομάδα, που όμως της έβγαλε την ψυχή…

Οι παίκτες του κόουτς Ιτούδη ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τις λύσεις των Ιωάννη Παπαπέτρουρεκόρ καριέρας με 27 πόντους – και Γιαννούλη Λαρεντζάκη (20π.), κατόρθωσε να πετύχει τον πρώτο στόχο της στη διοργάνωση, με την είσοδο στη 2η φάση, που τις δίνει εισιτήριο και για Προ-Ολυμπιακό τουρνουά, το επόμενο καλοκαίρι. Στους “16”, η Ελλάδα θα μπει σε νέο όμιλο με τις Η.Π.Α., Λιθουανία και Μαυροβούνιο.

Η ελληνική άμυνα, μετά το κάκιστο πρώτο μέρος, δέχθηκε μόνο 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 31 στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πίεσε τη Νέα Ζηλανδία, οδηγώντας τη σε λάθη και καλές επιλογές στην επίθεσή της, παίζοντας και με την εμπειρία της. Μάλιστα, δεν “πληγώθηκε” από το μεγάλο ματς του Ίλι, ο οποίος είχε 16π. στο δεύτερο μέρος και συνολικά 27 πόντους, μαζί με οκτώ ασίστ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Αστοχία από την αρχή

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ «μουδιασμένα» στο παρκέ και υποχρεώθηκε να κυνηγά από την αρχή στο σκορ. Οι κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στους Νεοζηλανδούς να προηγηθούν με 17-12 στο 9΄ και με 20-15 στο δεκάλεπτο. Οι διεθνείς δεν είχαν καλή δημιουργία (μόνο τέσσερις ασίστ) και σούταραν με 6/19 εντός πεδιάς, με μόλις 3/12 δίποντα και 3/7 τρίποντα.

Ίδιο (και χειρότερο) σκηνικό…

Δεν έφτανε στην Ελλάδα η κακή επιθετική βραδιά και στη δεύτερη περίοδο έχασε το ρυθμό της και στην άμυνα. Η Νέα Ζηλανδία, με τον Τε Ράνγκι να σκοράρει 9π. στο δεκάλεπτο (είχε 15π. στην ανάπαυλα) και τον Ίλι να βρίσκει λύσεις, άρχισε να ξεφεύγει, φτάνοντας αρχικά στο 27-18 του 13΄, με την Εθνική να έχει 3/15 δίποντα… Η διαφορά, μάλιστα, έφτασε και στο -15, με 43-28 στο 19΄, αφού οι Νεοζηλανδοί είχαν κερδίσει και εννέα επιθετικά ριμπάουντ και ξεκίνησαν με 7/12τριπ.! Μόνη επιθετική «όαση» ο Παπαπέτρου, με 12 πόντους. Το ημίχρονο έληξε στο 43-32, με την Ελλάδα να έχει 5/19διπ. και 6/16τριπ..

Άμυνα και Παπαπέτρου

Η προσπάθεια της Ελλάδας, από το τέλος της δεύτερης περιόδου, συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Εθνική άρχισε με σερί 6-0, για το 43-38, ενώ με τον Παπαπέτρου να φτάνει τους 19π., πλησίασε κι άλλο. Ο «Παπ» συνόδευσε δύο ζευγάρια βολών (από 1/2) με επιθετικό ριμπάουντ και από ένα δίποντο και τρίποντο και οι διεθνείς μείωσαν σε 51-50 στο 27΄! Επιπλέον, οι παίκτες του κόουτς Ιτούδη κράτησαν τους Νεοζηλανδούς σε 11π. στην περίοδο, με 3/9 σουτ και οκτώ λάθη (συνολικά 15).

«Σπίθα» από «Λάρι» και προβάδισμα

Η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 57-54 και στο 32΄ έφτασε και στο 59-54 με τον Παπάπέτρου, με επιμέρους 19-5! Οι διεθνείς δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με τον «Λάρι» να φτάνει στους 18π., το σκορ πήγε και στο 73-61, στα 3:49 για τη λήξη, κάτι που ως το φινάλε έκρινε και το ματς.

Πού κρίθηκε: Στην ελληνική άμυνα στην τρίτη περίοδο, στην οποία κράτησε τους αντιπάλους σε 11 πόντους, με 3/9 σουτ και οκτώ λάθη! Αλλά και στα 14 επιθετικά ριμπάουντ της Εθνικής, η οποία στο δεύτερο μέρος κέρδισε τις «μάχες» στις ρακέτες.

Παίκτης-κλειδί: Το ρεκόρ καριέρας του Ιωάννη Παπαπέτρου με το εθνόσημο κράτησε την Εθνική «ζωντανή» σε όλο το ματς και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρόκρισης, με 27 πόντους, 4/8διπ., 4/7τριπ., 7/10βολ. και έξι ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 84-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ουόκαπ 10 (2/5τριπ., 9ασ.), Ρογκαβόπουλος 3 (1/2τριπ.), Λούντζης 5 (1/3τριπ.), Λαρεντζάκης 20 (2/7διπ., 3/8τριπ.), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7διπ., 9ριμπ.), Παπανικολάου 8 (4/5διπ., 0/4τριπ.), Παπαπέτρου 27 (4/8διπ., 4/7τριπ., 7/10βολ., 6ριμπ.), Θ. Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (4/8τριπ., 5ριμπ.), Λι’Άφα, Ντιλέινι 10 (1/3τριπ., 14ριμπ.), Ίλι 27 (5/11διπ., 3/5τριπ., 8/9βολ., 8ασ.), Ουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Νγκατάι 9 (3/4τριπ.), Φότου 5.