Σούπερ Ιταλία υποχρέωσε σε τρίτο… κάζο τη Σερβία με τρομερή ανατροπή από το -16! (Video)

2023-09-01T12:04:58+00:00 2023-09-01T12:55:25+00:00.

01/Sep/23 12:04

H Ιταλία έχει κάνει… πελάτη τη Σερβία και για τρίτη φορά σε τρεις διαφορετικές διοργανώσεις, την υποχρέωσε σε ένα ασύλληπτο κάζο, γυρνώντας από το -16 για να νικήσει με 78-76 στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Αποστολή στις Φιλιππίνες: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Η Ιταλία κράτησε ολοζώντανες τις ελπίδες της για πρόκριση στα νοκ άουτ, με τον φοβερό Σιμόνε Φοντέκιο (30π.) να την οδηγεί σε μία επική ανατροπή από το 60-44 στο 27′ και έβαλε σε… μπελάδες την ως τώρα αήττητη Σερβία.

Μετά το στραπάτσο στο Προολυμπιακό μέσα στο Βελιγράδι – πάλι με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο- πριν δύο χρόνια και την περσινή ανατροπή στο Ευρωμπάσκετ όπου η Ιταλία πέταξε εκτός προημιτελικών τη Σερβία, ήρθε και τρίτο παιχνίδι για να επαληθεύσει την κυριαρχία της στα μεταξύ τους ματς.

Τώρα η Σερβία θέλει νίκη έστω και με ένα πόντο επί της Δομινικανής Δημοκρατίας για να περάσει στα νοκ άουτ καθώς θα υπερισχύσει στην τριπλή ισοβαθμία μαζί και με την Ιταλία.

Η “Σκουάντρα Αντζούρα” στηρίζεται στους… Σέρβους, αφού κουβαλάει ένα -5 από τους Δομινικανούς και τώρα -3 μετά τη σημερινή τους νίκη. Οπότε θα προκριθεί αν η Δομινικανή Δημοκρατία κερδίσει το ματς (οπότε θα αποκλειστεί η ομάδα του Πέσιτς) ή η Σερβία επικρατήσει με +9.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ακόμα και με 20-10 προηγήθηκε η Ιταλία έχοντας 5/5 τρίποντα στην αρχή του ματς, με το αρχικό σχήμα της Σερβίας να μην μπορεί να ελέγξει τον αγώνα. Οι αλλαγές του Πέσιτς και η καλή παρουσία των Ντόμπριτς, Αβράμοβιτς κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο 10′ (19-23) και στο δεύτερο δεκάλεπτο έφεραν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα.

Η Σερβία προηγήθηκε με 31-26 δείχνοντας να παίρνει το μομέντουμ του αγώνα, αλλά ο Φοντέκιο με τον Παγιόλα και η προσαρμογή των Ιταλών στην άμυνα, άλλαξαν και πάλι τα δεδομένα. Η ομάδα του Ποτσέκο πέρασε μπροστά με 38-33 με 7/9 τρίποντα, θυμίζοντας το ξεκίνημα τους και η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν δεν τα… σπάγανε στα δίποντα (4/18).

To γαϊτανάκι των εναλλαγών συνεχίστηκε, όμως, με τη Σερβία να παίρνει προβάδισμα στο ημίχρονο με 42-40, ακριβώς στην εκπνοή με ένα φοβερό τρίποντο του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, το πρώτο του εύστοχο στο παιχνίδι (1/5, 11π.).

Το τρίτο φάουλ του Μιλουτίνοφ νωρίς στην τρίτη περίοδο ήταν το κακό μαντάτο για τον Πέσιτς, αλλά υπήρξαν και πολύ καλά νέα αφού οι Σέρβοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο 20λεπτο. Ο “Μιλου” βρήκε σκορ (13π.) και ο Ντόμπριτς συνέχισε ακάθεκτος για το +13 της Σερβίας (55-42) στο 24:30′, θέτοντας στιβαρές βάσεις για τη νίκη.

Η άμυνα των Σέρβων δεν θύμιζε σε τίποτα εκείνη του πρώτου μέρους και με ένα επί μέρους 18-4, ξέφυγε με 60-44, υποχρεώνοντας την “Αντζούρα” να ακολουθάει από μεγάλη απόσταση.

Τέλειωσε εκεί; Φευ..

Μόνος του ο Φοντέκιο στο τρίτο δεκάλεπτο με 11/11 πόντους για την ομάδα του, μείωσε σε 60-51 και ο Ντατόμε με οκτώ σερί σε 1:15′ (!) έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 62-59!!!

Ο Ντατόμε έβαλε κι άλλο καλάθι για το 62-61 και τα πάντα άρχισαν σχεδόν από το μηδέν. Το απρόσμενο μπλακ άουτ των Σέρβων διακόπηκε στο 33′, αλλά το 1/11 (!) τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς και το 4ο φάουλ του Μιλουτίνοφ έκαναν την κατάσταση δύσκολη για αυτούς.

Για μία ακόμα φορά το μομέντουμ άλλαξε χέρια κι ο Φοντέκιο με 26 πόντους έβαλε μπροστά την Ιταλία με 69-65, με πέντε λεπτά να απομένουν. Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχισε να καταστρέφει τις επιθέσεις της ομάδας του (1/13 τρίποντα!) με αποτέλεσμα η Ιταλία να κρατάει το προβάδισμα (76-71) στο 38′, φτάνοντας πολύ κοντά στην τεράστια ανατροπή.

Ο Γκούντουριτς μείωσε με τρίποντο (76-74), αλλά ο φοβερός Φοντέκιο έκανε το 78-74 με 30” να απομένουν. Ο Μπογκάντοβιτς έβαλε δύο βολές, ο Φοντέκιο αστόχησε, αλλά το τρίποντο που πήρε από τα 9 μέτρα ο Γιόβιτς δεν είχε τύχη.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο χόρεψε… τζαζ τους Σέρβους με τρομακτική εμφάνιση, γυρνώντας το παιχνίδι σχεδόν μόνος του και κερδίζοντας το στο τέλος με προσωπικές ενέργειες. Απλά συγκλονιστικός.

Που κρίθηκε

Το ματς κρίθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Σερβία έχασε σε εκείνο το σημείο την τεράστια διαφορά που είχε πάρει και

Δεκάλεπτα: 19-23, 23-17, 20-19, 14-19