Γερμανία-Γεωργία 100-73: Προκρίθηκε αήττητη και εντυπωσιακή η παρέα του Σρέντερ! (videos)

2023-09-01T12:28:28+00:00 2023-09-01T16:18:11+00:00.

gadamopoulos

01/Sep/23 12:28

Schroder_GER-GEO

Με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, η Γερμανία επικράτησε της ομάδας του Ηλία Ζούρου και μετά τη νίκη της Σλοβενίας επί της Αυστραλίας προκρίθηκε στα προημιτελικά μαζί με την παρέα του Ντόντσιτς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Γερμανία, ώστε να νικήσει το πρωί της Παρασκευής (1/9) τη Γεωργία με 100-73 και να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ομάδα του κόουτς Γκόρντον Χέρμπερτ ζορίστηκε για ένα ημίχρονο από τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, όμως στο δεύτερο μέρος επέβαλε τον ρυθμό της, ανέβασε τέμπο και διαφορά και πέτυχε το 4/4, παρά την απουσία του Φραντς Βάγκνερ, που παραμένει εκτός με διάστρεμμα.

Με τη γνωστή συνταγή της πολυφωνίας, με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (και επτά με 9+ πόντους) και με εξαιρετική ευστοχία στο δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία δεν αντιμετώπισε προβλήματα και προκρίθηκε στα προημιτελικά, μαζί με τη Σλοβενία που λίγο αργότερα επικράτησε της Αυστραλίας.

Οι Γερμανοί είχαν 13/19 τρίποντα στην τρίτη και τέταρτη περίοδο, με τα 6/6 του Λο στο τελευταίο δεκάλεπτο(!), και είχαν συνολικά 20/35 και 57%, που ήταν υψηλότερο ποσοστό από τις… βολές τους (14/25 και 56%)! Για τη Γεωργία ξεχώρισαν οι Μαμουκελασβίλι και Μπιτάτζε, σε σημεία όμως που όλα είχαν κριθεί.

Τα 20 εύστοχα τρίποντα των Γερμανών είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, μετά τα 24 του Καναδά εναντίον της Ιορδανίας, το 2019. Η Γερμανία ξεπέρασε τα 19 που έχουν πετύχει δις οι Αμερικανοί, το 1994 εναντίον της Ρωσίας και του Πουέρτο Ρίκο!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο

Οι Γεωργιανοί μόνο φοβισμένα με δεν μπήκαν στο παρκέ, αφού με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν με 14-9 στο 6΄ και έδειξαν ότι θέλουν να παλέψουν. Η Γερμανία, βεβαίως, απάντησε με ένα δικό της επιμέρους 13-2 και έκλεισε το δεκάλεπτο το υπέρ της 22-16, εκμεταλλευόμενη τα έξι λάθη της ομάδας του Ηλία Ζούρου.

Η «Μάντσαφτ» θέλησε να δώσει γρηγορότερο τέμπο, για το 28-20 στο 13΄, με 8π. του Τίμαν. Η Γεωργία, όμως, πιο προσεκτική και με ένα μόνο λάθος στη δεύτερη περίοδο, κράτησε την πιο εύστοχη ομάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου (με 71,7% στα δίποντα!) στο 44% (με 8/18) ως την ανάπαυλα. Μάλιστα, πήρε προβάδισμα 40-39 στο 19΄, παρά την προσωρινή αποχώρηση του Σενγκέλια στο 16΄, με ενοχλήσεις στη μέση…

Γερμανικό «ξέσπασμα»

Ο Σενγκέλια αγωνίστηκε κανονικά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο όμως εμφανίστηκε και η… κανονική Γερμανία. Ο Σρέντερ και τα σουτ του Ομπστ οδήγησαν την ομάδα τους σε ξεκίνημα με 18-4 στην περίοδο, για το 61-45 στο 26΄, που έφερε την κατάσταση στα χέρια της ομάδας του κόουτς Χέρμπερτ. Οι Γερμανοί είχαν 9/12 σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο (5/6διπ., 4/6τριπ.) και δεν «πληγώθηκαν» από τις 11/20 βολές, για το 70-57 στο 30΄. Με την άνοδο του Λο και 6/6 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο(!), η διαφορά έφτασε και στο +27, με 97-70 στο 39΄ και διατήρησε ως το φινάλε το αήττητο της Γερμανίας.

Πού κρίθηκε: Στο 18-4 με το οποίο οι Γερμανοί άρχισαν την τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το +2 του ημιχρόνου και +16, αλλά και στα 20/35 τρίποντα τους.

Παίκτης-κλειδί: Αν και το δικό του ξέσπασμα ήρθε όταν η Γερμανία είχε ξεφύγει, τα 6/6 τρίποντα του Λο στην τέταρτη περίοδο είναι σαφώς αξιοσημείωτα και ο Γερμανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους και πέντε ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-41, 70-57, 100-73.

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/5τριπ.), Λο 18 (6/6τριπ., 5ασ.), Γκιφάι 3 (1), Βόιτμαν, Τάις 11, Μ. Βάγκνερ 14 (2/3τριπ.), Σρέντερ 16 (2/5τριπ., 7ασ.), Χόλατζ 3 (1), Τίμαν 11 (2/4τριπ.), Ομπστ 12 (2/3τριπ.), Κράμερ 3 (1).

Γεωργία (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 2, Μαμουκελασβίλι 19 (6/10διπ., 1/3τριπ.), Τζιντχαράτζε, Λικλικάτζε 4 (1), Τσιντσάτζε, Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 6 (1), Μπερισβίλι 1, Σενγκέλια 12 (1), ΜακΦάντεν 5 (1/8τριπ.), Μπιτάτζε 15 (2/5τριπ., 6ριμπ.).