Η Team Usa… ζορίστηκε από το υπέροχο Μαυροβούνιο, έκανε το 4/4 και άγγιξε την πρόκριση (Video)

2023-09-01T12:39:55+00:00 2023-09-01T12:53:55+00:00.

01/Sep/23 12:39

Η Team Usa ζορίστηκε από το υπέροχο Μαυροβούνιο – ναι, είναι αλήθεια- πριν κάμψει την αντίσταση του στην τελευταία περίοδο, επικρατώντας με 85-73 . Χάρη σε αυτήν τη νίκη οι ΗΠΑ έφτασαν στο 4/4 και … σχεδόν πήραν την πρόκριση για τα νοκ άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού μόνο ένα τρελό σενάριο μπορεί να τους αφήσει εκτός.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Οι ΗΠΑ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 38-37 στο ημίχρονο, το Μαυροβούνιο κρατήθηκε κοντά στο σκορ και στο δεύτερο 20λεπτο με τους Βούτσεβιτς και Κέντρικ Πέρι να πρωταγωνιστούν, αλλά ο Άντονι Έντουαρντς με 17 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και ο Όστιν Ριβς με ένα καθοριστικό τρίποντο  δύο λεπτά πριν το τέλος, “καθάρισαν” την … μπουγάδα.

Η ομάδα του Στιβ Κερ θα προκριθεί και τυπικά με νίκη επί της Λιθουανίας και μόνο μία τριπλή ισοβαθμία μαζί της και με την Ελλάδα μπορεί να την αφήσει έξω, έχοντας βέβαια ένα … τρελό αβαντάζ λόγω της μεγάλης σε διαφορά νίκης επί της Εθνικής Ανδρών.

Όσο για το Μαυροβούνιο; Πληρώνει το -20 από τη Λιθουανία και ελπίζει μόνο σε τριπλή ισοβαθμία μαζί της και με τη Λιθουανία. Θα πρέπει δηλαδή να κερδίζει η “Επίσημη Αγαπημένη” τη Λιέτουβα με σημαντική διαφορά κι αντίστοιχα το Μαυροβούνιο να νικήσει την Ελλάδα με σκορ ανάλογο του χάντικαπ που χρειάζεται για να καλύψει και τις προσπεράσει αμφότερες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με 12-4 και 18-12 (!) στο πρώτο δεκάλεπτο και παρότι οι ΗΠΑ πέρασαν μπροστά με 19-18 στο 10′, κράτησαν το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο.

Ο Βούτσεβιτς ξεκίνησε με 9-8 σε πόντους και ριμπάουντ και παρά την έξοδο του για να ξεκουραστεί – όπως κι ο Κέντρικ Πέρι– το Μαυροβούνιο δεν έχασε τίποτα από τη δυναμική του απέναντι στους “χλωμούς” επιθετικά Αμερικανούς. Το 38-37 υπέρ των Βαλκάνιων μαρτυράει πόσο σωστά έπαιξαν στην επίθεση και πόσο αποτελεσματικά αντιμετώπισαν τους ΝΒΑερς στην άμυνα τους.

Αν και οι Αμερικανοί πήραν μία μικρή διαφορά 6-8 πόντων στην τρίτη περίοδο χάρη στον Άντονι Έντουαρντς, τα πράγματα δεν ήταν καθόλου εύκολα για αυτούς.
Το Μαυροβούνιο έβρισκε τις λύσεις έχοντας κολλήσει σαν μέλισσα στο μέλι κοντά στο σκορ. Ο άσος των Τίμπεργουλφς ήταν αυτός που απελευθέρωσε τους Αμερικανούς και στο τελευταίο δίλεπτο όλα πήγαν υπέρ τους.

Το Μαυροβούνιο δεν μπόρεσε να βρει τις τελικές λύσεις, αποκαμωμένο από την υπερπροσπάθεια των προηγούμενων 38 λεπτά, η άμυνα της Team Usa λειτούργησε υποδειγματικά και το +12 δείχνει άνετη νίκη αλλά δεν λέει και ολόκληρη την αλήθεια.

When times are tough, you go to Ant. 🐜

Anthony Edwards carrying USA at the end of a tight game against Montenegro.#FIBAWC x #WinForAll pic.twitter.com/HmuARNzk46

— FIBA Basketball World Cup 2023 🏆 (@FIBAWC) September 1, 2023

Ο Άντονι Έντουαρντς σκόραρε … ζερό στο πρώτο ημίχρονο και 17 στο δεύτερο! Όταν το ματς όδευε προς το τέλος του, ο σταρ της Μινεσότα έβαλε καθοριστικά καλάθια και εκμηδένισε τις ελπίδες του Μαυροβουνίου να κάνει την έκπληξη του… αιώνα.

Που κρίθηκε

Σίγουρα η άμυνα των ΗΠΑ ήταν αυτή που “μίλησε” την κατάλληλη στιγμή και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-18, 18-20, 24-17, 24-18