Γιοκουμπάιτις στο Eurohoops: “Η Ελλάδα πάντα παλεύει – Είμαι υπερήφανος για την ομάδα μου” (video)

2023-09-01T18:04:31+00:00 2023-09-01T18:57:38+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

01/Sep/23 18:04

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις μίλησε στην κάμερα του Eurohoops για την σπουδαία νίκη της Λιθουανίας επί της Ελλάδας στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ αναφέρθηκε τόσο στην μαχητικότητα των Ελλήνων παικτών, όσο και στο… πλασματικό τελικό σκορ. Τι είπε ο Κάζις Μακσβίτις;

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Η Εθνική Ομάδα ήθελε τη νίκη επί της Λιθουανίας στη Μανίλα για να παραμείνει ζωντανή για την πρόκριση στη φάση των “8” στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, ωστόσο, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 92-67.

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις μίλησε στην κάμερα του Eurohoops για το δύσκολο παιχνίδι με την Ελλάδα, τονίζοντας πως το τελικό σκορ δεν είναι αυτό που αντιπροσωπεύει την προσπάθειά της για τρία ολόκληρα δεκάλεπτα.

Το διασκεδάσαμε, το ίδιο και οι οπαδοί μας. Βάλαμε πολλά τρίποντα, μοιράσαμε σωστά τη μπάλα, βγάλαμε φοβερές άμυνες και έτσι πήραμε αυτή τη νίκη. Είμαι υπερήφανος για την ομάδα μου. Το τελικό σκορ είναι πλασματικό. Ήμασταν για τρεις περιόδους κοντά και παλεύαμε για κάθε κατοχή.

Η Ελλάδα έπαιξε καλά και πάντα δίνει τις μάχες της. Θα το ξαναπώ, είμαι υπερήφανος για τους συμπαίκτες μου, που κρατήσαμε το μυαλό μας στο παιχνίδι και πήραμε το ματς. Δεν ξέρω αν θα κερδίσουμε τις ΗΠΑ, θα το δούμε αυτό όμως την Κυριακή“, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Ο Γιοκουμπάιτις τελείωσε το ματς έχοντας 19 πόντους, με 6 ασίστ.

Δείτε εδώ τα highlights του Ρόκας Γιοκουμπάιτις απέναντι στην Εθνική:

Μακσβίτις: “Πήραμε κάποια ρίσκα αλλά τους κουράσαμε στο δεύτερο ημίχρονο”

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός των Λιθουανών, Κάζις Μακσβίτις δήλωσε ικανοποιημένος από το παιχνίδι της ομάδας του στο δεύτερο μέρος, ενώ τόνισε τα ρίσκα που πήρε η Λιθουανία.

Είναι ωραίο να κερδίζεις. Δεν μας πήγαν όλα πρίμα στο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο σκεφτόμασταν περισσότερο παρά δρούσαμε. Η Ελλάδα ήταν πιο σκληρή και εμείς δεν μετουσιώναμε σωστά την ενέργειά μας. Πήραμε κάποια ρίσκα στην τακτική μας και ο Γουόκαπ μάς τιμώρησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πιο δυνατή άμυνα, χρησιμοποιήσαμε επαφές και πιέσαμε την μπάλα. Αυτό κούρασε τους αντιπάλους μας και μας οδήγησε στη νίκη. Είμαι πολύ χαρούμενος που η ομάδα δεν κατέρρευσε αλλά επέστρεψε πιο δυνατή στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και για τη χαρά που προσφέραμε σε όλους τους Λιθουανούς”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Μακσβίτις.

Από την άλλη, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας τόνισε: “Είμαστε πολύ χαρούμενοι, τα καταφέραμε, αλλά η οκτάδα δεν είναι ο τελικός προορισμός για μας. Θέλουμε και πιστεύω πως μπορούμε να πάμε και παρακάτω. Δεν αρχίσαμε καλά τον αγώνα, ο Γουόκαπ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε καλύτερα τον ρυθμό παίζοντας καλύτερη άμυνα και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας”.

Ιωάννης Παπαπέτρου: “Καταρρεύσαμε, αλλά όταν αποκλείεσαι πονάς το ίδιο”

Θανάσης Αντετοκούνμπο στο Eurohoops Show: “Τι άλλο να κάνουμε; Τα δώσαμε όλα” (video)

Μωραΐτης στο Eurohoops Show: “Νομίζω φτάσαμε το ταβάνι μας” (videos)