Παγκόσμιο Κύπελλο (17-32): Ραντεβού στο Παρίσι για Ιαπωνία και Ν. Σουδάν!

2023-09-02T15:26:47+00:00 2023-09-02T23:53:13+00:00.

gadamopoulos

02/Sep/23 15:26

Tominaga_Japan-Capo Verde

Το Νότιο Σουδάν πέτυχε ιστορική νίκη και προκρίθηκε απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου από την αφρικανική ζώνη, κάτι που πέτυχε η Ιαπωνία στην ασιατική, κλείνοντας πανηγυρικά το τουρνουά που διοργάνωσε στην Οκινάουα…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το τουρνουά κατάταξης για τις θέσεις 17-32 του Παγκοσμίου Κυπέλλου ολοκληρώνεται το Σάββατο (2/9), με τις θριαμβευτικές προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 τόσο του Νοτίου Σουδάν, που κέρδισε την Ανγκόλα, όσο και της Ιαπωνίας, η οποία επικράτησε του Πράσινου Ακρωτηρίου! Οι δύο ομάδες κατετάγησαν ψηλότερα όλων από Αφρική και Ασία αντίστοιχα, κερδίζοντας τα εισιτήρια για το μεγάλο ραντεβού του Παρισιού.

Λίγη ώρα μετά την πρωινή νίκη του Νοτίου Σουδάν επί της Ανγκόλα με 101-78, η Ιαπωνία πέτυχε με τη σειρά της τον μεγάλο στόχο. Η συνδιοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μαζί με Ινδονησία και Φιλιππίνες, δεν είχε μόνο επικοινωνιακό και οικονομικό αντίκτυπο για τους Ιάπωνες. Μπορεί η Εθνική της χώρας να μην προκρίθηκε στους “16”, όμως κατάφερε να εξασφαλίσει θέση για τους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι οικοδεσπότες επικράτησαν – με απρόσμενα μπόλικο άγχος – με 80-71 του Πράσινου Ακρωτηρίου και πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία τους.

Η παρουσία στο Παρίσι, αλλά και μία ακόμη ευκαιρία μέσω των Προολυμπιακών τουρνουά, ήταν άλλωστε ήταν κι ένας από τους βασικούς σκοπούς των αγώνων κατάταξης στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Σε Προολυμπιακό θα διεκδικήσει το εισιτήριο και η Φινλανδία, με το 2/2 που πέτυχε σε αυτήν την φάση της διοργάνωσης. Μαζί της η Αίγυπτος, η Νέα Ζηλανδία, οι Φιλιππίνες, ο Λίβανος, το Μεξικό, η Ανγκόλα, η Ακτή Ελεφαντοστού.

Αναλυτικά οι αγώνες για τις θέσεις 17-32

Τα αποτελέσματα της α’ φάσης μεταφέρονται για τις ομάδες που προκρίθηκαν.

Μ’ ΟΜΙΛΟΣ

To Nότιο Σουδάν πέτυχε ιστορική νίκη με 101-78 επί της Ανγκόλα– άλλοτε κραταιά ομάδα στην Αφρική – κι έτσι εξασφάλισε το εισιτήριο για τον Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Κάρλικ Τζόουνς έκανε … εξωφρενικό παιχνίδι με 26 πόντους, 15 ασίστ και επτά ριμπάουντ ενώ 18 πρόσθεσε ο Μαριάλ Σαγιόκ.

Από την άλλη, οι Φιλιππίνες που είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Τζόρνταν Κλάρκσον (πέτυχε 34 πόντους, 6/8 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα), επικράτησαν της Κίνας με 96-75 και έκαναν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Έτσι με αυτή τη νίκη, έπιασαν την 3η θέση του ομίλου τους, στους αγώνες κατάταξης.

Οι Φιλιππινέζοι ήταν καλοί στο δεύτερο ημίχρονο και μ’ ένα επιμέρους 34-11, άνοιξαν τη διαφορά, η οποία ήταν καθοριστική σχετικά με την έκβαση του αγώνα.

Ο κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν άλλος ένας ΝΒΑερ, ο Κάιλ Άντερσονπου πρόσθεσε 17π., 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Φιλιππίνες  96 15.00  75 Κίνα

Νότιο Σουδάν: Έγραψε πάλι ιστορία και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες!!!

Ν’ ΟΜΙΛΟΣ

Η Νέα Ζηλανδία έκλεισε με νίκη το Παγκόσμιο Κύπελλο κερδίζοντας σε αγώνα θρίλερ την Αίγυπτο με 88-86. Η Αίγυπτος γύρισε το παιχνίδι από το -12, είχε την ευκαιρία με τρίποντο να πάρει τη νίκη αλλά η τελευταία της επίθεση δεν βρήκε στόχο (Ντιλέινι 27, Λιάφα 27 – Αμίν 19, Γκεντί 19).

Το Μεξικό έκλεισε την παρουσία του στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 με νίκη επί της Ιορδανίας με 93-80.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 2-3 της βαθμολογίας, την ώρα που οι ηττημένοι έμειναν χωρίς επιτυχία στο τουρνουά.

Ο Γκιρόν με 21 πόντους και ο Στολ με 19 ξεχώρισαν για τους Αιγύπτιους. Ο Χόλις-Τζέφερσον είχε 26 πόντους-10 ασίστ για την Ιορδανία.

Ξ’ ΟΜΙΛΟΣ

Η Ιαπωνία είχε την κατάσταση στα χέρια της και με ένα φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο, με επιμέρους 33-18, κατόρθωσε να ξεφύγει του Πράσινου Ακρωτηρίου με 20π. διαφορά. Μονάχα που στην τέταρτη περίοδο τα χέρια άρχισαν… να τρέμουν. Μετά το 73-55 του 30΄, οι γηπεδούχοι άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με 0/14 σουτ και στα πρώτα επτά λεπτά το Πράσινο Ακρωτήρι είχε σερί 13-0 και πλησίασε σε 73-68! Η διαφορά έπεσε και στο -3, με 74-71, μέχρι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Τζόσουα Χόκινσον (29π.), να πετύχει καλάθι-φάουλ στα 49,9΄΄ και στη συνέχεια να γράψει και το 79-71, πριν από το τελικό 80-71.

Παρά το κάκιστο βράδυ του σταρ των Ιαπώνων και παίκτη τον Φίνιξ Σανς, Γιούτα Γουατανάμπε (5π., με 2/6διπ., 0/5τριπ., 10ριμπ.), οι νικητές στηρίχτηκαν και στη σημαντική βοήθεια των Τομινάγκα (22π., 6/8τριπ.) και Καουαμούρα (14π.). Για το Πράσινο Ακρωτήρι, ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης, Έντι Ταβάρες, είχε 11 πόντους με μόλις 3/11 δίποντα, αλλά και 14 ριμπάουντ.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, ο Λάουρι Μαρκάνεν, αν και έκανε μέτριες εμφανίσεις στον Α’ γύρο του Παγκοσμίου,  βρήκε… χώρο να εκτοξευθεί σε αυτήν τη φάση της διοργάνωσης. Ο σταρ των Γιούτα Τζαζ πέτυχε 32 πόντους σε 24΄(!) κατά της Βενεζουέλας και οδήγησε την Φινλανδία σε εύκολη νίκη επί της Βενεζουέλας με 90-75. Η ομάδα της λατινικής Αμερικής τερμάτισε χωρίς καν μία νίκη.

Ο’ ΟΜΙΛΟΣ

H Γαλλία δυσκολεύτηκε (και) με την Ακτή Ελεφαντοστού, πριν καταφέρει στην τέταρτη περίοδο να φύγει στο σκορ και να επικρατήσει με 87-77 (Κορντινιέ 19, Γκομπέρ 17 – Ζουζουά 18).

Η Γαλλία έκλεισε με μία ακόμα κακή εμφάνιση το Παγκόσμιο Κύπελλο όπου δεν κατάφερε καν να πάρει την 17η θέση. Όχι ότι θα σήμαινε κάτι…

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας (2/9), ο Λίβανος έκλεισε με νίκη την πορεία του στο Παγκόσμιο Κύπελλο με 81-73 κόντρα στον Ιράν.

Οι νικητές τερμάτισαν έτσι δεύτεροι με 2-3, ενώ οι ηττημένοι έμειναν δίχως νίκη στο τουρνουά (0-5).

Ο Αρακτζί με 21 πόντους-7 ασίστ και ο Χαϊντάρ με 20 ξεχώρισαν για τον Λίβανο. 22 είχε ο Αμίνι για το Ιράν.

Γήπεδο: Indonesia Arena, Jakarta