Αυστραλία: Φινάλε με νίκη κόντρα στην Γεωργία του Ζούρου (videos)

2023-09-03T11:15:34+00:00 2023-09-03T12:56:55+00:00.

03/Sep/23 11:15

Η Αυστραλία δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Γεωργία (100-84), κλείνοντας με νίκη την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Αυστραλία κέρδισε την Γεωργία με 100-84, στο φινάλε των δυο ομάδων στην φάση των ”16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δυο ομάδες είχαν αποκλειστεί από τα προημιτελικά της διοργάνωσης πριν το μεταξύ τους ματς, με την Αυστραλία να έχει ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Οι νικητές έφτασαν εύκολα στην επικράτηση, για το 3-2 στον όμιλο, με την ομάδα του Ζούρου -στην παρθενική της συμμετοχή- να τερματίζει τέταρτη με 2-3.

Θυμίζουμε ότι Γερμανία και Σλοβενία (αμφότερες 4-0) έχουν πάρει εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η πρωτιά του ομίλου θα κριθεί στο ντέρμπι της Κυριακής (3/9, 14:10).

Η εξέλιξη

H Αυστραλία μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με 4/8 τρίποντα, πήρε άμεσα το προβάδισμα και τον έλεγχο. Η Γεωργία, από την άλλη, είχε τον Σερμαντίνι με 8 πόντους ήδη, όμως δεν ήταν αρκετό για το 23-17 στην πρώτη περίοδο.

Ο Μιλς ήταν τρομερός (16 πόντοι), το τρίποντο συνέχιζε να λειτουργεί άψογα για τους Αυστραλούς (10/16) και γρήγορα η διαφορά ξέφυγε, φτάνοντας ακόμα και στους 20, για το 54-37 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία άλλη υπόθεση, με τους παίκτες του κόουτς Ζούρου και πιο συγκεκριμένα τους Μπιτάτζε και ΜακΦάντεν να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επίθεση, σκοράροντας 30 πόντους σε 10′, για το 79-67.

Ο Ριθ μπήκε στην επιθετική εξίσωση της Αυστραλίας και το παιχνίδι ουσιαστικά έφτασε στο τέλος του πριν το φινάλε, με το +20 (91-71) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Η νίκη πήρε στους Αυστραλούς με το τελικό 100-84.

Πού κρίθηκε

Στο 12-4 της Αυστραλίας στην τέταρτη περίοδο και ενώ η Γεωργία προσπάθησε να μειώσει κι άλλο την διαφορά από το 79-67.

Ο Μιλς με 19 πόντους-5 ασίστ και 6/12 σουτ. Ο Έξουμ πρόσθεσε 18-4, ενώ 16 είχε ο Ριθ και 15 ο Γκίντεϊ. Για την Γεωργία, ξεχώρισαν με 20 και 18 οι Μπιτάτζε και ΜακΦάντεν (9 ασίστ) αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 54-37, 79-67, 100-84

Αυστραλία (Γκόρτζιαν): Κουκς 1, Ντάνιελς, Έξουμ 18 (3), Γκίντι 15, Γκούλντινγκ 2, Γκριν 6 (1), Ινγκλς 10 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κέι 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μιλς 19 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Ριθ 16 (3/3 τρίποντα), Τάιμπουλ 4, Γουάιτ 2

Γεωργία (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 12 (8 ασίστ), Μπιτάτζε 20 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζιντσαράτζε 2 (6 ριμπάουντ), Λικλικάτζε, Μαμουκελασβίλι 12 (4/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), ΜακΦάντεν 18 (4/11 τρίποντα, 9 ασίστ), Σερμαντίνι 16, Τουρτζιλάτζε 4