Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 73-57: “Πτήση” της “ατζούρα” στην 8αδα! (videos)

2023-09-03T11:48:13+00:00 2023-09-03T12:44:13+00:00.

gadamopoulos

03/Sep/23 11:48

Melli-Datome-vs-Puerto-Rico

Η ομάδα του κόουτς Τζιανμάρκο Ποτσέκο ολοκλήρωσε την “υπέρβαση” στη φάση των “16” κα μετά τον θρίαμβο επί της Σερβίας, νίκησε τους Πορτορικάνους και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Αυτό που μετά την ήττα από τη Δομινικανή Δημοκρατία, στην 1η φάση, φαινόταν ακατόρθωτο, έγινε πραγματικότητα από την Ιταλία. Οι «ατζούρι» επικράτησαν το πρωί της Κυριακής (3/9) του Πουέρτο Ρίκο με 73-57 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για πρώτη φορά μετά το 1998 και τη διοργάνωση της Αθήνας!

Στο ματς που ο 35χρονος Τζίτζι Ντατόμε συμπλήρωσε 200 ματς με την Εθνική Ιταλίας, ο ίδιος και οι συμπαίκτες του τα είχαν… 100 στην άμυνα (για την ακρίβεια… 57), δεν άφησαν τον Τρέμοντ Ουότερς (είχε 37π. στον προηγούμενο αγώνα) να κάνει το παιχνίδι του και πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση στην 8αδα. Μάλιστα, θα είναι και πρώτοι στον Θ΄ όμιλο αν αργότερα η Σερβία επικρατήσει της Δομινικανής Δημοκρατίας, κάτι που θα την φέρει αντιμέτωπη σε προημιτελικό με τον ηττημένο του αγώνα Η.Π.Α.-Λιθουανίας.

Οι παίκτες του κόουτς Ποτσέκο, παρά το κακό βράδυ του Σιμόνε Φοντέκιο (12π. με 2/9τριπ.), βρήκαν λύσεις από Τονούτ, Ντατόμε και είχαν απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Ρίτσι (15π.). Ακόμη και ο άποντος Παγιόλα πρόσφερε εννέα ασίστ και επτά ριμπάουντ.  Η άμυνά τους «κλείδωσε» το Πουέρτο Ρίκο σε 21π. στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις δέκα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ενώ τα 19 επιθετικά ριμπάουντ τους «πλήγωναν» διαρκώς τις ελπίδες της ομάδας του κόουτς Κολόν για ανατροπή, για την οποία δεν ήταν αρκετοί οι 13π. και οι εννέα ασίστ του άστοχου (5/14 σουτ) Ουότερς, ενώ οι παίκτες της είχαν συνολικά 6/26 τρίποντα (23%).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Σόου του Τονούτ και Σπίσου!

Οι Ιταλοί άρχισαν εντυπωσιακά το ματς και με σερί 15-0, προηγήθηκαν με σκορ 15-4 στο 5΄, χάρη σε 10π. του Τονούτ! Μία άμυνα ζώνης και η αφύπνιση του Ουότερς – είχε σερί 7π. και 4ασ. – επέτρεψαν στο Πουέρτο Ρίκο να μειώσει σε 18-13, όμως άλλοι 8π. του Σπίσου έφεραν την Ιταλία των 9/10 διπόντων στο +10, με 25-15 στο δεκάλεπτο.

Αντίδραση του Πουέρτο Ρίκο, αλλά…

Παρά τα 11 επιθετικά ριμπάουντ της, η Ιταλία είχε και 3/17 τρίποντα, κάτι που οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν. Οι Πορτορικανοί, με λύσεις από Ρομέρο και Ορτίθ, πλησίασαν από το 30-20 του 13΄ και το 36-27 του 17΄΄, στο 39-36 του ημιχρόνου, αν και η δημιουργία τους δεν ήταν καλή, με εννέα ασίστ και εννέα λάθη…

Το Πουέρτο Ρίκο, μάλιστα, πήρε και το προβάδισμα, με 43-41 στο 25΄, με αρχή με 7-2 στην τρίτη περίοδο, χωρίς όμως συνέχεια. Οι Ιταλοί απάντησαν με 8-0 για το 49-43, έκλεισαν το δεκάλεπτο το 51-47 και στο 34΄ βρέθηκαν και στο +13 (63-50), για να φτάσουν στη μεγάλη πρόκριση, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τις περισσότερες λύσεις τους.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα της Ιταλίας στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στον Ουότερς, όπως φυσικά και στα 19 επιθετικά ριμπάουντ της Ιταλίας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζιαμπάολο Ρίτσι ήταν εκείνος που πρόσθεσε ενέργεια, με 15 πόντους, με 4/6 δίποντα, , 2/6 τρίποντα και 1/1 βολή.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-36, 51-47, 73-57.

Ιταλία (Ποτσέκο): Σπίσου 8 (2/6τριπ., 6ασ.), Τονούτ 15 (7/9διπ., 0/1τριπ., 1/3βολ.), Μέλι 7 (3/6διπ., 12ριμπ.), Φοντέκιο 12 (3/7διπ., 2/9τριπ., 12ριμπ.), Ρίτσι 15 (2/6διπ., 2/6τριπ.), Σπανιόλο, Πολονάρα, Σεβερίνι 3, Πρόσιντα 2, Παγιόλα (0/2βολ., 7ριμπ., 9ασ.)., Ντατόμε 11 (3/5τριπ.).

Πουέρτο Ρίκο (Κολόν): Πινέιρο 9 (2/4διπ., 0/4τριπ., 7ριμπ.), Χόλαντ, Κόντιτ 4, Χάουαρντ 11 (2/5τριπ.), Σ. Τόμπσον 3 (1), Φορντ, Ρομέρο 9 (4/9διπ., 6ριμπ.), Ορτίθ 8 (1), Τόρο Μπαρέα, Ουότερς 13 (3/4διπ., 2/10τριπ., 9ασ.).

Photo credit: FIBA.com