Γερμανία – Λετονία 81-79: Πήρε το “θρίλερ”, κράτησε το αήττητο και πήγε 4άδα (Video)

2023-09-06T12:32:14+00:00 2023-09-06T17:20:50+00:00.

06/Sep/23 12:32

Η Γερμανία ζορίστηκε, τρόμαξε ως και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικρατώντας με 81-79 των εξαιρετικών σε όλο το τουρνουά, Λετονών, που είχαν μία τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή να πάρουν τη νίκη με τρίποντο του Μπέρτανς αλλά βρήκε σίδερο… Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει την ομάδα των ΗΠΑ στον έναν από τους δύο ημιτελικούς.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Στο μακράν του δεύτερου χειρότερο βράδυ του Ντένις Σρέντερ στην καριέρα του με 4/26 (!!!) σουτ, η Γερμανία ευτύχησε να δει άλλους παίκτες να σηκώνουν το βάρος πάνω τους. Τα αδέλφια Βάγκνερ, ο Ομπστ και ο Τίμαν … κάλυψαν τον αρχηγό και ηγέτη τους, σώζοντας την κατάσταση και βάζοντας την ομάδα τους στη ζώνη των μεταλλίων.

Κι όμως. Όλα κρίθηκαν σε ένα σουτ, αφού ο Σρέντερ έχασε την τελευταία επίθεση των Γερμανών (μαζί με άλλες δύο λίγο νωρίτερα) στο +2, αλλά ο Ντάβις Μπέρτανς με 6/12 τρίποντα ως τότε, δεν βρήκε στόχο για τη νίκη παρά την καλή του προσπάθεια.

Η Γερμανία επιβίωσε παρά τις άστοχες επιλογές του Σρέντερ και την επιμονή του Γκόρντον Χέρμπερτ να τον κρατάει στο γήπεδο. Η Λετονία επέλεξε, τρόπον τινά, να μη χάσει από τον Σρέντερ παίζοντας εκπληκτική άμυνα πάνω του (αλλά και επειδή φέρθηκε εγωιστικά προσπαθώντας διαρκώς να σκοράρει στην κάκιστη αυτή βραδιά του), κατάφερε να γυρίσει από το -14 στην τέταρτη περίοδο, αλλά στο σουτ της ιστορίας τους η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Λετονία αιφνιδίασε τη Γερμανία στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 13-3! Εγκλώβισε πλήρως το παιχνίδι του Σρέντερ και τις διεισδύσεις του κι έτσι οι Γερμανοί αναγκάστηκαν να σουτάρουν διαρκώς από μακριά, ενώ ήταν τραγικά άστοχοι με 2/11  δίποντα στο δεκάλεπτο.

Η είσοδος των αδελφών Βάγκνερ – με επιστροφή του Φραντζ που είχε τραυματιστεί στην πρεμιέρα- και η κυριαρχική παρουσία του Τίμαν μέσα στη ρακέτα (8π., 4ρ.), γύρισαν την κατάσταση. Η Γερμανία σταμάτησε τα υπό πίεση τρίποντα και μπήκαν μέσα στο καλάθι, παίρνοντας το προβάδισμα με 25-20 στο 14′, ενώ περιόρισαν το αρχικό “τσουνάμι” του Ντάβις Μπέρτανς (9π., 3/4τριπ. και 12 στο ημίχρονο).

Όσο όμως το Σρέντερ βρισκόταν στο… ζερό (0/9 σουτ, 1ασ., 2λ.) από την πανέξυπνη άμυνα πάνω του, η Γερμανία δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο.  Νομοτελειακά η σοβαρή Λετονία κατάφερε να μείνει στο σκορ και να περάσει μπροστά (31-30), με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ της Γερμανίας (36-34) χάρη σε τέσσερις σερί πόντους του Μαοντό Λο που πήρε τη θέση του “άκαπνου” Σρέντερ.

O Mπέρτανς συνέχισε το κρεσέντο του (16π.) και ο Σρέντερ πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 23′ έπειτα από 12 άστοχα σουτ! Λίγο μετά φορτώθηκε και με τρίτο φάουλ κι έφτασε το 1/15 αλλά έμεινε στο παρκέ. Όσο οι Λετονοί κρατούσαν αριστοτεχνικά τον Σρέντερ τόσο χαμηλά (με τον ίδιο να επιμένει να παίρνει προσπάθειες) και με τον Μπέρτανς να φορτώνει τρίποντα το αντίπαλο καλάθι (6/10), τόσο το ματς παρέμενε άκρως ανταγωνιστικό (62-59 στο 30′).

Οι λύσεις για τη Γερμανία ήρθαν από… αλλού. Ο Σρέντερ έμεινε στον πάγκο και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδο… αλώνισε ο Φραντς Βάγκνερ, μαζί με τον αδελφό το Μο και τον σταθερά καλό Αντρέας Ομπστ. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι ξέφυγε με 11 πόντους (70-59) θέτοντας τις βάσεις για την πρόκριση.

Ο Φρ. Βάγκνερ έφτασε τους 16 πόντους και η διαφορά τους 14, αλλά οι Λετονοί με τις προσπάθειες των Σμιτς-Ζάγκαρς δεν παράτησαν το παιχνίδι, μειώνοντας σε 74-66 με πέντε λεπτά στο χρονόμετρο.  Ο Χέρμπερτ έβαλε ξανά τον Σρέντερ που έφτασε στα 2/20 σουτ (!) κι η Λετονία με νέο τρίποντο του Ρόλαντς Σμιτς, πλησίασε στους πέντε, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.

Εκεί… ξαφνικά ξύπνησε ο Σρέντερ με δύο πετυχημένα αριστερά λέι απ (το ένα γκολ φάουλ), αλλά ήταν μία αναλαμπή αφού και πάλι πέταξε “τούβλα” και η Λετονία μείωσε στους δύο με καλάθι του εξαιρετικού Ζάγκαρς και ένα λεπτό στο χρονόμετρο. Ο Τάις έβαλε 2/2 βολές αλλά και πάλι ο Ζάγκαρς έφερε το ματς στο καλάθι με 33 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Σρέντερ πήρε και πάλι την επίθεση πάνω του, αστόχησε και ο Ντάβις Μπέρτανς προσπάθησε να… ξεράνει τους Γερμανούς από τα 9 μέτρα αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, σταματώντας το σερί των ανατροπών της Λετονίας, τις οποίες πέτυχε στα τέταρτα δεκάλεπτα απέναντι στη Γαλλία και την Ισπανία…

Ο Φραντς Βάγκνερ έδειξε την κλάση του παρότι προερχόμενος από τραυματισμό. Δεν έλειψε στους Γερμανούς ως τώρα, αλλά ο άσος των Ορλάντο Μάτζικ ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του.

Που κρίθηκε

Παρά την άθλια βραδιά του Ντένις Σρέντερ, η Γερμανία απέδειξε το πόσο βαθιά ομάδα διαθέτει και την ποιότητα της. Ο προημιτελικός κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο  όταν οι Γερμανοί βρήκαν τις λύσεις και σταμάτησαν επίσης τους κουρασμένους από την υπερπροσπάθεια Λετονών. Ωστόσο, τελικά το ματς κρίθηκε από ένα άστοχο σουτ και όλα τα παραπάνω δεν θα είχαν καμία απολύτως σημασία…

Δεκάλεπτα: 13-16, 23-18, 26-25, 19-20