Η φοβερή Λετονία νίκησε την Ιταλία και θα διεκδικήσει την 5η θέση!

2023-09-07T12:35:02+00:00 2023-09-08T11:24:45+00:00.

07/Sep/23 12:35

andrejs-grazulis-latvia

Η Λετονία βρέθηκε έξω από την τετράδα για ένα σουτ. Δεν απογοητεύθηκε όμως και νικώντας την Ιταλία με 87-82 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Η Λετονία πήρε τη μεγάλη νίκη ανατρέποντας την κατάσταση από την πρώτη περίοδο όταν βρέθηκε ακόμα και στο -12, δείχνοντας απογοητευμένη από την ήττα στην εκπνοή (άστοχο Μπέρτανς) με τη Γερμανία.

Μάζεψε τις δυνάμεις της όμως, γύρισε το παιχνίδι και με κορυφαίο τον Γκραντζιούλις σε βραδιά καριέρας (28π. με 12/13 σουτ) θα παίξει για την 5η θέση απέναντι στον ηττημένο από το Σλοβενία-Λιθουανία.

Στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο θέτει πολύ ψηλά το όριο της, ενώ η Ιταλία θα αρκεστεί στις θέσεις 7-8, μακριά από την 4η που ήταν η κορυφαία στην ιστορία της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Τζίτζι Ντατόμε κορυφαίο παίκτη- στο προτελευταία παιχνίδι της καριέρας του αφού προβλέπεται να παίξει και σε αυτό για τις θέσεις 7-8, η Ιταλία πήρε σαφές προβάδισμα στην αρχή του αγώνα. Καίτοι δεν έπαιξε ο καλύτερος της παίκτης στις Φιλιππίνες, Σιμόνε Φοντέκιο, η Ιταλία είχε σταθερά ένα +10, με τον Τζιανμάρκο Ποτσέκο να μην… κοουτσάρει αφήνοντας τον ασίσταντ του να το πράττει στην αρχή.

Ο Μπάνκι από την άλλη, δεν ξεκίνησε τον Ντάβις Μπέρτανς αλλά προϊόντος του χρόνου αποφάσισε να τον χρησιμοποιήσει, όπως και τον έτερο κορυφαίο του παίκτη στο τουρνουά, Άρτουρας Ζάγκαρς. Αυτοί οι δύο … κόλλησαν δίπλα στον απίστευτο Γκραντζιούλις ο οποίος κράτησε ζωντανή τη Λετονία, η οποία αντεπιτέθηκε και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με +4.

Mε την ορμή που πήρε η Λετονία από το ξέσπασμα της στη δεύτερη περίοδο, κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμα της και να μεγαλώσει τη διαφορά πάνω από δέκα πόντους κρατώντας την εκεί σχεδόν για 15 λεπτά.

Οι 20 πόντοι του Τζίτζι Ντατόμε και οι βοήθειες που πήρε από Τόνουτ, Μέλι και Σπίσου, έβαλαν την Ιταλία ξανά στο παιχνίδι. Μείωσε στους πέντε και με τρίποντο του Σπίσου κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στο καλάθι με 40” να απομένουν.

Εκεί όμως ο Γκραντζιούλις έβαλε το τρίτο του τρίποντο και έριξε νοκ άουτ τη “Σκουάντρα Αντζούρα”, οδηγώντας τη Λετονία στον άτυπο τελικό για την 5η θέση.

Παίκτης-κλειδί

Δεν τίθεται καν ζήτημα για τον κορυφαίο του γηπέδου. Ο Αντρέις Γκραντζιούλις έβαλε 28 πόντους με σχεδόν τέλεια στατιστική έχοντας 12/13 σουτ και 1/1 βολή, με έξι ριμπάουντ, σε ένα ματς καριέρας.

Που κρίθηκε

Μετά το αρχικό δεκάλεπτο όπου η Λετονία φαινόταν “άδεια” από την απογοήτευση που προκάλεσε η ήττα με τη Γερμανία και την κούραση που είχε από το χθεσινό ματς, ενώ η Ιταλία έπαιξε πριν δύο μέρες με τις ΗΠΑ. Φάνηκε όμως στην πορεία ότι η Λετονία είχε περισσότερο βάθος και στο τουρνουά αυτό απέδειξε ότι ήταν καλύτερη, κάτι που πιστοποιήθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Δεκάλεπτα: 26-18, 16-28, 18-21, 22-20

Οι ομάδες που μπορούν να κάνουν auto & partial cashout όποτε θέλουν παίζουν εδώ. Πάμε Στοίχημα.