ΜΥΘΙΚΗ Γερμανία πέταξε έξω τους Αμερικανούς στη ματσάρα του ΑΙΩΝΑ!

2023-09-08T16:35:57+00:00 2023-09-08T18:55:38+00:00.

08/Sep/23 16:35

Η Γερμανία κέρδισε την Αμερική με 113-111 στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, σε μια ΜΑΤΣΑΡΑ που θα μείνει χαραγμένο στις μνήμες μας για πολλά χρόνια!

Αποστολή στη Μανίλα: Αρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Τι ΜΑΤΣΑΡΑ, τι ΝΙΚΗ!

Η -αήττητη- Γερμανία ήταν σαρωτική στην επίθεση και με 111-113 κέρδισε κατά κράτος τις ΗΠΑ, στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Το ματς ήταν ένα ΦΟΒΕΡΟ ντέρμπι και με διαφορά το πιο ωραίο παιχνίδι του φετινού τουρνουά (και όχι μόνο), με τις δυο ομάδες να προσφέρουν τρομερό θέαμα.

Στο τέλος, όμως, ”κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί”, όπως είχε πει ο Γκάρι Λίνεκερ, για τον πρώτο τελικό τους σε επτά συμμετοχές στο Μουντομπάσκετ!

Η ευστοχία των νικητών ήταν χαρακτηριστική με 28/41 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 18/22 βολές, αλλά και 30 ριμπάουντ, 30 ασίστ και μόλις 10 λάθη.

Φραντζ Βάγκνερ και Τάις ήταν κομβικοί με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, αλλά ο Όμπστ (24 πόντοι) ειδικά στην τρίτη περίοδο έκανε την διαφορά για την ομάδα του με 10 πόντους.

Από την άλλη, Έντουαρντς με 23 και Ριβς με 21 δεν ήταν αρκετοί για την Αμερική, που μένει ξανά εκτός βάθρου, μετά την έβδομη θέση του 2019.

Θυμίζουμε ότι στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (10/9, 15:40) έχει ήδη προκριθεί η Σερβία μετά το 95-86 κόντρα στον Καναδά.

Μιλάμε για τον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό μετά το 2006 και το ”Ελλάδα-Ισπανία”. Εκείνη τη χρονιά, μάλιστα, η Γερμανία είχε φτάσει στο μοναδικό της μετάλλιο.

Η εξέλιξη

Η Γερμανία μπήκε καλύτερα στο ματς και άμεσα πήρε το προβάδισμα με 6-12, την ώρα που είχαν 5/7 σουτ. Οι Αμερικανοί (4/8 σουτ) δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση (11-17) και το ”πλήρωσαν” όταν έμειναν πίσω στο σκορ με 15-25. Η είσοδος -κυρίως- του Ριβς άλλαξε τα δεδομένα (31-31) για το 31-33 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε… ξεφύγει και οι δυο ομάδες σκόραραν ακατάπαυστα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει καμία στο σκορ. Το 48-43 των ΗΠΑ έγινε 48-52, με τον (Φραντζ) Βάγκνερ και τον Τάις να είναι εκεί για την Γερμανία. Όπως και οι Μπρίντζες-Έντουαρντ από την άλλη, για το απίστευτο (ρεκόρ) του 60-59 στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μία άγρια ομορφιά, με την τρίτη περίοδο να το επιβεβαιώνει με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο. Η Γερμανία με Τάις-Βάγκνερ μπήκε πιο δυνατά και κράτησε το προβάδισμα, το οποίο έμελλε να πάει στο +10 (84-94) στο 30′. Αποκάλυψη ο Όμπστ με 19 πόντους-6 ασίστ και 10 πόντου στο τρίτο δεκάλεπτο!

Η Γερμανία πήγε ακόμα και στο +12 (84-96), κατάφερε όμως να κρατήσει την διαφορά και μάλιστα οριακά σε διψήφια επίπεδα. Όμως το 94-104 έγινε 103-106 (37′) σε σχεδόν 3′ με τον Έντουαρντς να έχει 6 πόντους. Ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο στο 38′ (105-108), όχι όμως και ο Όμπστ στο 39′ για το 107-111. Ο Σρέντερ έκανε το 107-113, αλλά ο Έντουαρντς στο 109-113 έκανε κομβικό λάθος στο -27”, με την Γερμανία να κρατάει τη νίκη με 111-113.

Πού κρίθηκε

Στο τρίποντο του Όμπστ για το 107-111 στο 39′, αλλά κυρίως στο λάθος του Έντουαρντς στο -27” με το σκορ στο 109-113.

Φυσικά ο Όμπστ με 24 πόντους-6 ασίστ και 6/11 σουτ (4/8 τρίποντα). Ο Τάις ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση με 21 πόντους-7 ριμπάουντ, ο Φραντζ Βάγκνερ ήταν άξιος συμπαραστάτης με 22-5, όπως και ο Σρέντερ με 17 πόντους-9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113

ΗΠΑ (Κερ): Μπανκέρο 6 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπρίντζες 17 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπράνσον 15 (3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Έντουαρντς 23 (8/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαλιμπάρτον 7 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Χαρτ 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζάκσον 8 (3 ριμπάουντ), Τζόνσον, Πόρτις 5 (1), Ριβς 21 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές)

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 3 (1), Γκιφάι, Λο, Σρέντερ 17 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Τάις 21 (9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Φόγκτμαν 6 (3/4 δίποντα), Φραντζ Βάγκνερ 22 (4/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μο Βάγκνερ 10 (1)

Αντρέας Ομπστ: Το ματς της ΖΩΗΣ του… και κάτι παραπάνω!

Κερ: “Δεν είμαστε στο 1992 πια, οι ομάδες έχουν γίνει καλύτερες”