Η Γερμανία στην κορυφή του κόσμου, 83-77 την Σερβία! (videos)

2023-09-10T16:41:23+00:00 2023-09-10T17:35:50+00:00.

10/Sep/23 16:41

germany world champions

Η Γερμανία είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια μετά και το 83-77 κόντρα στην Σερβία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Αποστολή στη Μανίλα: Αρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Deutschland über alles!

Η Γερμανία είναι στην κορυφή του κόσμου, μετά και την ιστορική νίκη της επί της Σερβίας με 83-77 στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Οι Γερμανοί επιβεβαίωσαν στο πιο κρίσιμο ματς ότι είναι η ομάδα που παίζει το πιο ωραίο μπάσκετ και έφτασαν σε μία μεγάλη κατάκτηση και μάλιστα αήττητοι!

Μιλάμε για το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της χώρας σε όλες τις διοργανώσεις, 21 χρόνια μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ 2002 και λίγους μήνες μετά την τρίτη θέση στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Οι Γερμανοί έγιναν έτσι η έβδομη χώρα που κατακτά το χρυσό. Όλα αυτά στην έβδομη συμμετοχή τους και μετά την 18η θέση το 2019 στην Κίνα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο τέλος, όμως η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκανε την διαφορά με το 22-10 των νικητών σε αυτό το διάστημα.

Ο Αβράμοβιτς με 21 πόντους ήταν συγκινητικός για την Σερβία, η οποία βρέθηκε ξανά σε βάθρο του Μουντομπάσκετ (και την δεύτερη θέση) μετά το 2014.

Ο Μπογκντάνοβιτς είχε 17 πόντους, αλλά στο τέλος δεν σκόραρε, την ώρα που ο Ντόμπριτς αγωνίστηκε μόλις 2:20′ πριν αποχωρήσει τραυματίας.

Όμως, η Γερμανία είχε τον Φραντζ Βάγκνερ (19 πόντοι-7 ριμπάουντ) και -κυρίως- τον Σρέντερ (28 πόντοι), με τον τελευταίο να βάζει καθοριστικό καλάθι στο -21” για το 81-77.

Ο πρώτος αναδείχθηκε MVP του τελικού και ο δεύτερος Πολυτιμότερος του τουρνουά, έχοντας 19,1 πόντους-6,1 ασίστ κατά μέσο όρο.

Η ιστορία μπορεί να ήταν διαφορετική, αν ο Γκούντουριτς δεν είχε αστοχήσει σε τρίποντο στο 39′ (78-75), ενώ ο ίδιος έκανε λάθος στο -13” (81-77).

Η εξέλιξη

Η Σερβία ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και πήρε άμεσα το προβάδισμα με 0-5. Η Γερμανία δεν την άφησε να ξεφύγει παραπάνω και άμεσα ισοφάρισε (7-7), την ώρα που ο Ντόμπριτς αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 3′. Με 4/6 τρίποντα και 8/12 σουτ, οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο (21-26), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-26.

Ο Μπογκντάνοβιτς βγήκε μπροστά για την σερβική ομάδα και σκόραρε συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Πετρούσεφ έδωσε πολλές βοήθειες. Ακόμα κι έτσι, όμως, δεν μπόρεσε η Σερβία να ξεφύγει, την ώρα που ο Φραντζ Βάγκνερ και ο Σρέντερ έδωσαν το προβάδισμα στην Γερμανία με 45-44, που όμως δεν έμεινε μέχρι το ημίχρονο, για το ισόπαλο 47-47.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον ρυθμό επιθετικά να μην είναι ο ίδιος, καθώς οι άμυνες και το σκληρό παιχνίδι κυριάρχησαν. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί, οι οποίοι από το 51-51 βρέθηκαν στο +11 (64-53) σε περίπου 4′, με τον Σρέντερ και τον Φραντζ Βάγκνερ να κάνουν την διαφορά (64-53), για να φτάσει η ομάδα τους στο 69-57 στο 30′.

Ο Αβράμοβιτς έμελλε να αλλάξει την ρότα του αγώνα. Ο γκαρντ της Παρτιζάν έκανε το 73-69 με 10 πόντους σε 5′, αλλά οι Σέρβοι έμοιαζαν εκτός πλάνου. Η νευρικότητα μεταφέρθηκε και στην Γερμανία (76-69), με το ματς να χαρακτηρίζεται από την αστοχία και τα λάθη. Ακόμα και έτσι, ο Αβράμοβιτς ήταν ξανά εκεί για το 78-75 στο -1:21′, κάνοντας τον τελικό ξανά ντέρμπι.

O Γκούντουριτς, μετά από κλέψιμο του Μπογκντάνοβιτς, αστόχησε σε τρίποντο στο 39′ που θα έφερνε ισοπαλία στο ματς, πριν ο Σρέντερ κάνει το 79-75 με 1/2 βολές. Ο πρώτος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το καλάθι-φάουλ, αλλά μείωσε σε 79-77 στο -40”. Ο Σρέντερ ήταν εκεί στο -21” για το 81-77. Ο Αβράμοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκούντουριτς έκανε λάθος πάσα στο -13” και έτσι οι Γερμανοί έφτασαν στη νίκη με 83-77.

Πού κρίθηκε

Στο άστοχο τρίποντο του Γκούντουριτς στο 39′ με το σκορ στο 78-75, αλλά και το λάθος του ίδιου στο -13” (81-77), αφού πριν ακριβώς ο Αβράμοβιτς είχε αστοχήσει σε τρίποντο. Καθοριστικό και το καλάθι του Σρέντερ στο -21” για το 81-77.

Ο Σρέντερ με 28 πόντους (9/17 σουτ, 8/10 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 34′, αλλά και με το κομβικό καλάθι στο -21” για το 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (1), Γκιφάι, Λο, Ομπστ 7 (1), Σρέντερ 28 (7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ασίστ), Τάις 2, Τίμαν, Φόγκτμαν 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φραντζ Βάγκνερ 19 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μο Βάγκνερ 8 (4/7 δίποντα)

Σερβία (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 21 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 4 (0/4 σουτ), Νίκολα Γιόβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Στέφαν Γιόβιτς 3 (1), Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μιλουτίνοβ 2, Πετρούσεβ 10 (4/5 δίποντα)

Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Η κορυφαία πεντάδα (photo)

Παγκόσμιο Κύπελλο: Η Γερμανία η έβδομη διαφορετική πρωταθλήτρια (πίνακας)