Έκρηξη Σερβίας, σοκ Ελλάδας

2014-09-07T20:50:34+00:00 2014-09-09T14:40:58+00:00.

07/Sep/14 20:50

Η Ελλάδα ήταν αήττητη στη φάση των ομίλων, αλλά είπε αντίο στο παγκόσμιο κύπελλο της FIBA στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι. Η Σερβία πήρε τη μεγάλη νίκη με 90-72 σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε το μομέντουμ από την πρώτη στιγμή και δεν το έχασε ποτέ

Η Ελλάδα ήταν αήττητη στη φάση των ομίλων, αλλά είπε αντίο στο παγκόσμιο κύπελλο της FIBA στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι. Η Σερβία πήρε τη μεγάλη νίκη με 90-72 σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι παίκτες του κόουτς Τζόρτζεβιτς είχαν το μομέντουμ από την πρώτη στιγμή και δεν το έχασαν ποτέ.

Η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα μόλις μία φορά στο παιχνίδι (42-41 στο 19ο λεπτό) και δεν μπορούσε να σταματήσει την ισορροπημένη σερβική επίθεση, την οποία οδήγησε με 21 πόντους ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Τέσσερις ακόμα Σέρβοι, οι Ραντούλιτσα, Κρστιτς, Κάλινιτς και Τεόντοσιτς, σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων και διέλυσαν την εικόνα των Ελλήνων από τον πρώτο γύρο. To παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στα επτά πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με επιμέρους σκορ 19-9 για τους νικητές.

O κόουτς Σάσα Τζόρτζεβιτς είπε μετά το παιχνίδι: “Η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετικά στη φάση των ομίλων. Θέλαμε να “σπάσουμε” την ροή της επίθεσης της, να προκύψουν φάσεις ένας εναντίον ενός και τα καταφέραμε. Πρέπει να μείνουμε ταπεινοί και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Ελπίζω ότι αυτό δεν ήταν το τέλειο παιχνίδι της ομάδας μου. Είμαι περήφανος για την άμυνα μας, δουλέψαμε πολύ για αυτή από την αρχή της προετοιμασίας μας και σε αυτό το ματς είδαμε τα αποτελέσματα”. Από την πλευρά του ο Φώτης Κατσικάρης παραδέχθηκε: “Δεχθήκαμε εύκολα καλάθια, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, αλλά δεν το καταφέραμε. Ο Μπουρούσης ήταν κουρασμένος και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Σερβία που έχει μια καλή και γεμάτη φροντ λάιν”.