Φονιάς ο Πρέλντζιτς για την Τουρκία

2014-09-07T23:42:22+00:00 2014-09-09T14:39:28+00:00.

07/Sep/14 23:42

Δύο μεγάλα τρίποντα του Εμίρ Πρέλντζιτς έκριναν το αποτέλεσμα στο θρίλερ ανάμεσα στην Τουρκία και την Αυστραλία. Το φονικό ένστικτο του Τούρκου φόργουορντ βρέθηκε σε πλήρη δράση πέντε δεύτερα πριν τη λήξη και οι γείτονες πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά στον πόντο (65-64) μετά  από μεγάλη μάχη.

Το παιχνίδι διακόπηκε λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο σχεδόν στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, καθυστέρησε να ολοκληρωθεί και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με τους Μπούμερς να έχουν πάρει κεφάλι (35-34). Οι Αυστραλοί πήραν προβάδισμα με 50-42 στην τρίτη περίοδο, όμως το παιχνίδι απείχε πολύ από το να κριθεί. Η Τουρκία ποτέ δεν εγκατάλειψε τη μάχη, ούτε όταν βρέθηκε να χάνει με πέντε πόντους (64-59) με ένα λεπτό να απομένει. Και εκείνη τη στιγμή ο Πρέλντζιτς ανέλαβε δράση και έδωσε τη νίκη με δύο τρίποντο, το δεύτερο όσο τρελό μπορεί να φανταστεί κανείς, στην Τουρκία. Ο αντίπαλος των “Ντεβ Αντάμ” στα προημιτελικά θα είναι η Λιθουανία.

Ο Σινάν Γκιουλέρ ανέφερε μετά το ματς: “Πρέπει κόντρα στη Λιθουανία να είμαστε πολύ πιο συνεπείς και συγκεντρωμένοι. Είναι η καλύτερη ομάδα που έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι τώρα στο τουρνουά, με την εξαίρεση των ΗΠΑ”. Όσο για το σουτ του συμπαίκτη του, χαμογέλασε και είπε: “Ήταν τα γενέθλια του χθες και έτσι αποφάσισε να κάνει αυτός σε μας ένα δώρο”.